Image default
Erkek Sağlık

Sağlıklı Bir Erkek Olabilmek için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sağlık, her iki cinsiyet için oldukça önemli bir kavramdır. Günümüzde çevresel tehditler oldukça fazla olduğu için sağlığa dikkat etmek oldukça önemli. Giyilen kumaşlardan bile vücudumuza geçen bakteriler olduğunu düşünürsek ekstra dikkat edilmesi gerektiğini anlayabiliriz. Alınan besinler, vitamin desteklerine dikkat edilmelidir. Kadınlara nazaran erkeklerin bu konulara çok fazla dikkat etmediği söylenebilir. Ancak yapılacak küçük değişikliklerle bile sağlıklı bir erkek olabilmek için en büyük basamaklardan birini oluşturduğunu söyleyebiliriz. 

14156903170.37087800.jpg
Alınan besinlere dikkat edilmeli

Bunu sadece obezite unsurundan olduğu için fast-food ürünleriyle indirgeyemeyiz. Özellikle alınan besinlerin doğal ve organik olması oldukça önemli. Aynı zamanda bazı besinler sağlıklı bir erkek olunabilmesi hususunda oldukça önemlidir. Bu besinler ile birlikte metabolizmanıza bir iyilik yapabilirisiniz.

1) Domates:

Kıpkırmızı renginin altında barındığı bir özellik ile birlikte domates erkek metabolizmasının en büyük yardımcılarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Domatesin yapısında bulunan laykopen, prostat ile ilgi bir özellik olup prostat sağlığı açısından çok önemlidir. Vücudunda yeteri kadar laykopen olan erkeklerin prostat kanserini yaşama riski, yeteri kadar laykopen olmayanlara nazaran daha düşüktür.  Ayrıca laykopenin hem kolon kanseri riskini düşürdüğü hem de kalp sağlığını desteklediği bilinmektedir.

56d55654f2620.jpeg

2) Yabanmersini:

Kadınların diyet listelerinde en başta olmasının sebebi vücudu toksinlerden arınmasına yardımcı olmasıdır. Aynı şekilde erkek metabolizmasının toksinlerden arınmasına yardımcı olurken kalp sağlığına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca domatese benzerliği olarak laykopen ile prostat kanseri riskini düşürdüğü bilinmektedir. Aynı zamanda hafıza problemlerine yardımcı olduğu için özellikle erkeklerde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek hafıza problemlerinin en aza inmesine yardımcı olmaktadır. 

yaban-mersini.jpg

3) Brezilya fıstığı:

İçindeki yağlar sebebiyle kalp sağlığına yardımcı olan besinlerden biri de Brezilya fıstığıdır. Ayrıca içeriğinde bulunan yüksek orandaki selenyum sperm sağlığını desteklemekle birlikte spermin hareketliliğini arttırmaktadır. 

depositphotos_61234273-stock-photo-bowl-with-brazil-nuts.jpg

 

Benzer Yazilar

Çapkınlık Tarih Oluyor..

Ahmet DOĞDU

Erkek ve kadın neden aldatır?

Ahmet DOĞDU

Cinsellikte Kadın Erkek Farkı

Ahmet DOĞDU

En Popüler 4 Cinsel Mit

Ahmet DOĞDU

Saçlı Derinizi Güneşten Koruyun

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Sertleşme Problemleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz