Image default
Erkek Sağlık

Sağlıklı Saçlar İçin Alınması Gereken Vitaminler

Hem bayan hem de erkek için görsel açıdan saçlarımız en önemli aksesuarlarımızdan birisidir. Hele bu saçlar sağlıklı ve bakımlı ise. Genetik nedenleri bir kenara bırakırsak saçlarımız için gerekli vitamin ve mineraller alındığında ve saçımıza doğru bakımı yaptığımızda bizim de sağlıklı saçlara kavuşmamız mümkündür. Bunun için yapmamız gerekenler yazımızın devamında…

erkeklerde-sac-dokulmesi

Beslenme Şeklimizin Saçlarımız Üzerindeki Önemi

İlk önce sadece saçlarımız için değil genel olarak sağlığımız için de sağlıklı beslenme yöntemlerini tercih etmemiz yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme şekli yerine protein ve sebze ağırlıklı bir şekilde beslenmemiz son derece önemlidir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre genetik olarak erkek tipi olarak da bilinen saç dökülmeleri düşük yağ oranına sahip bir beslenme programı ile tamamen durdurulamasa bile yavaşlatılabiliyor. Eğer siz bu beslenmenin yanında saçlarınıza doğru vitamin ve mineral desteği ile bakım da yaparsanız saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlamış olacaksınız. Bunun için öğünlerinizde yeşil yapraklı sebzeler özellikle demir bakımından zengin olanları tercih etmelisiniz. Saç sağlığının bozulmasında vücudumuzdaki demir eksikliği önemli bir nedendir. Kuruyemişler özellikle ceviz, badem ve fındık E vitamini açısından oldukça zengindir ve saçlara parlaklık verilmesine yardımcı olur. Ayrıca deniz ürünleri, tavuk, fasulye, havuç, yoğurt ve kabak çekirdeği bize sağlıklı saçlara kavuşmamız ve saç dökülmesini engellemek için gerekli vitamin desteğini verecektir.

erkek-sac-sagligi

Saça En İyi Gelen Vitaminler

  • Saç dökülmesine vitamin desteği deyince sanırım ilk aklımıza gelen E vitamini olacaktır. E vitamini saç derisinin sirkülasyonunu hızlandırmaktadır. Saçların kolay kırılmasını ve dökülmesini engeller ve saçın daha çabuk uzamasını sağlar.
  • Biyotin saçın korteks tabakasının yapısını güçlendirmekte ve bu sayede saç kırıklarını engellemektedir. Ayrıca hücrelerin enerji üretmesine yardımcı olur ve keratin adında lifli bir protein üretimi ile saçın beyazlamasını ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur.
  • A vitamini strese karşı koruyucudur ve saçı kökten uca kadar koruma etkisine sahiptir. Ayrıca saçın parlaklığını ve dokusunu korur.
  • Folik Asit vücudumuz için çok önemli bir önemdedir. Vücut fonksiyonlarının düzgün işlemesine, hücrelerimizin yenilenmesine yardımcı olur. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için folik asit saç hücrelerinin yenilenmesine ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Benzer Yazilar

Erkeklerde üreme sağlığı

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Hidrosel Hastalığı ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Erkekler En Çok Nerelerine Estetik Yaptırıyor?

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Editor

Cinsel İştahsızlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Editor

Erkekler için Mutlaka Yapılması Gereken Cilt Bakımı

Editor

Yorum Yaz