Image default
Sportaküs

Sağlıklı ve Başarılı Vücut Geliştirme

Spor yapmak hem vücudu belli bir şekilde tutmanın, hem de sağlıklı olabilmenin anahtar unsurudur. Spor yapılan vakitte yapılan hareketlere antrenman denilir. Yaşa ve fizik durumuna göre antrenmanın şiddeti değişir.

Body Building olarak da bilinen: Vücut geliştirme genelde bir takım ağırlıkta aletlerin yardımıyla yapılan bir spordur. Bilindiği kadarıyla bilime en yakın spordur. Çünkü insanın vücudunda bulunan onlarca kasla teker teker ilgilenir. Her bir kasın ve kas grubunun hareketleri ayrıdır. Kimi hareketler belli bir kasa hitap ettiği gibi kimi hareketler kas gruplarına hitap eder.

Günden güne vücut geliştirme antrenmanları çehre değiştirmekte dahası alan genişletmektedir. Bugün ağırlık kullanmadan (ip vb. nesnelerle) dahi vücut geliştirilebilinmektedir. Buna ağırlıksız vücut geliştirme denilmektedir. Eski antrenörlerin ağır antrenmanlarının işe yararlığı kesin olsa dahi bugün daha az sürelerde antrenman yapılmaktadır ve bu antrenmanlar da vücudu istenilen şekle sokmaktadır.

Vücut geliştirmede en önemli unsurlar: Çalışmak, bilgi, beslenme ve sabırdır.

Çalışmak:

Vücudu geliştirmek için sitemli, arzulu bir çalışma gerekir. Haftanın beş günü düzenli olarak salona gitmek ve çalışmak… Bunu yapmak kolay değildir. Bıkmadan, yılmadan salona gitmek gerekir. Gittikten sonra da dışarıdaki bütün sorunları dışarıda bırakmak, yapacağınız işe konsantre olmak gerekir. Fedakarlık bununla da bitmez: Acı duygusu, tükenmişlik hisleri çalışmanın birer parçasıdır.

Vücudunuzun en çok geliştiği anlar; artık devam edemeyeceğinizi düşündüğünüz tükenmişlik, yorgunluk ve acı hissettiğiniz anlardan sonra gelen zamanda olur. Buna katlanmanız ve yaptığınız işin hakkını vermeniz gerekmektedir. Hislerinizi bir kenara itip, devam edebilmelisiniz.

Bilgi:

Devamlı yapılan hiçbir spor bilgisizce doğaçlama yapılmamalıdır. Belli bir bilgi kaynağından beslenmelidir. Genelde bu bir antrenördür. En kolay ve en sağlam kaynak da budur. Özellikle vücut geliştirmede sakatlık, istenilen sonucu alamama da dahil bir çok sonucu bilgisizlik doğurur. Bilgi olmadan vücudunuzu geliştirmeniz zordur.

Birçok salonun kendi antrenörü vardır. Antrenörlük danışmanlığı batı ülkelerinde değerli olup; ücrete tabii olsa da bizim ülkemizde lüks değildir. Salona kayıt yaptıran herkes antrenörlük danışmanlığını ücretsiz alır.

Beslenme:

Beslenme sadece vücut geliştirmede değil her spor dalında, hatta spor yapmayanlar için bile önemli bir unsurdur. Spor açısından konuşursak, zayıflamak amacıyla spor yapanlar dahil, beslenme olmadan istediğiniz sonuca ulaşmanız imkansızdır. Vücut geliştirmede de bu böyledir. Belli besinleri almadan, belli bir beslenme programınız olmadan vücudunuz gelişmez.

Sabır:

Vücut geliştirme bir-iki ayda olacak bir şey değildir. Azimle aylarca çalışmak gerekir. Sabır anahtarınızdır. Bıkmadan yorulmadan aylarınızı vererek çalışmanız gerekir.

Benzer Yazilar

Body’de Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Öneriler

Editor

Sağlıklı Yaşam için Spor

Ahmet DOĞDU

Kış Aylarında Spor Yapmak İçin 4 Neden

Editor

3 Adımda Baklavalarınızı Çıkartın

Bayan İçin Karın Gerdirme Hareketleri

Editor

5 Neden İle Vücut Geliştirmede Full Body Mi Split Program Mı?

Ahmet DOĞDU