Image default
Sportaküs

Sağlıklı Yaşam İçin Yoga

Sağlık hayatta sahip olunan en önemli şeydir. Bireyler sağlıklarını korumak için birçok yönteme başvururlar. Beden sağlığı kadar aynı zamanda ruh sağlığımızda önemlidir. Yoga bizlere hem beden hem de ruh sağlığımızı koruma fırsatı vermektedir.

1-Yoganın Beden Sağlığına Faydaları

Diğer spor dallarında olduğu gibi yoga yapan kişilerde de esneklik ve kas yapısı gelişmektedir. Doğru nefes almayı öğretir. Doğru nefes kişilerin birçok rahatsızlığına tedavi olur. Sindirim sistemini düzenler, metabolizmanın hızlanmasını ve strese iyi gelir. Vücut dengesini sağlar. Yoganın temeli dengeye dayanmaktadır. Hem ruhsal hem de fiziksel denge kurulmasına yardımcı olur. Fiziksel dengenin içerisinde, iç organlarında dengesi de girmektedir. Yoga yapmak aynı zamanda hastalıkların da daha kolay geçmesine yardımcı olur.

2-Yoganın Ruh Sağlığına Faydaları

Kişiler gün içerisinde fazla strese ve olaylara maruz kalırlar. Hayatı yoğun olan kişilerin yoga ile ilgilenmeleri daha fazla fayda sağlayacaktır. Çünkü yoga kişilerin doğru ve stressiz şekilde düşünüp, doğru şekilde karar vermesine yardımcı olur. İşlere odaklanmayı arttırır. Odaklanma sonrasında da görmediği şeyleri görüp yeni şeyler keşfedebilir. Yoga uygulaması sonrasında kişi içerisinde bir huzur ve umut hissetmektedir. İç dengesini koruyup düzenler. Hafızanın güçlenmesini sağlar, hayal gücünü arttırır. Yoga yapan kişiler yanlışı daha iyi ayırt eder, hayatlarından kötü ve yanlışı daha kolay çıkartır. Korkular azalır ve mutluluklar artar.

Sağlık İçin Yoga

Yoga tüm vücuda etki eder ve eşit şekilde etkiler. Doğru beslenmeyi öğretir doğru beslenme sayesinde de kişinin kilo vermesine etki eder. Kişinin zarif görünmesini sağlar. Yoganın en önemli amacı kişinin hayatındaki fazlalıkları atıp doğru olanla kalmasını sağlamaktır. Bu da huzura ve mutluluğa daha kolay ulaşılmasını sağlar. Kişinin hem fiziksel hem de ruhsal olarak sınırlarını belirlemesini sağlar. Yoganın okul, iş ve özel hayatta faydası vardır. Yoga ilk seanstan itibaren etkisini gösteren bir meditasyon türüdür. Ülkemizde uzun yıllardır uygulanmayan bir yöntem olsa da gün geçtikçe popülerleşmektedir. Yogaya başlayan kişiler sonrasında faydalarını keşfettikçe, yogayı hayatlarının bir parçası haline getirmiştir. Düzenli olarak yoga yapılması gerekir.

Benzer Yazilar

Dünyanın En Popüler Spor Dalları Nelerdir?

Editor

Spor Yapan Erkekler İçin Beslenme Programı

Editor

TiBETiN GENÇLiK PINARI 5 HAREKET

Ahmet DOĞDU

Bisiklet Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Editor

Bayan İçin Karın Gerdirme Hareketleri

Editor

Luiz Gustavo Dias Kimdir?

Editor