Image default
Erkek Moda

Sakal Uzatma ve Bakımı İçin 5 Tüyo!

Sakallarınızın bakımsız göründüğünden şikayetçiyseniz ya da sakallarınızı uzatmak ve uzatırken güzel görünmesini istiyorsanız sizinle paylaşacağımız 5 sakal uzatma ve bakım önerimiz var.

 

1. Az ve Sık Kesim

Sakallarınızı çok uzun süre uzatıp sonra uzun kesmek yerine, daha sık aralıklar ile daha kısa kesimler yapabilirsiniz. Her hafta 2 – 3 mm kesim yaparak sakal uçlarınızın kırılmadan uzamasını sağlarsınız. Sakal uçlarında kırık olmaması ise sizlere daha sağlıklı, bakımlı ve parlak sakallar olarak geri dönecektir.

2. Güneşten Koruyun

Sakallarınızın uzun süre güneşe maruz kalması zarar görmesine yol açabilir. Güneşe çıkmadan önce sakallarınıza vazelin bazlı nemlendiriciler ve UV etkili güneş kremi uygulayarak güneşten koruyabilirsiniz.

3. 6 Ay – 3 Senede Bir Sakallarınızı Sıfırlayın

Sakallarınızı hiç kestirmeden uzatmak sakallarınızın bir süre sonra bakımsız görünmesine yol açabilir. Bu neden ile sağlıklı sakallar için 6 ay ile 3 senede bir sakallarınızı tamamen keserek sakal köklerinin nefes almasını, dinlenmesini ve tekrar sağlıklı büyüme için enerji kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu kesimi yaparken tıraş makinesi kullanmayın. Tıraş makinesi sakallarınızın tamamen kesilmemesine yol açabilir. Bu nedenle tıraş makinesi yerine ustura ve jilet kullanarak sakallarınızı sıfırlayın.

 

4. Sakal Tarağı Kullanın

Sakallarınızı birbirinden ayıran ve hava almasını sağlayan sakal tarakları, sakalların hava ve ışık almasını sağlayarak daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

5. Sakallarınız İçin Bakım Suyu Hazırlayın

Büyük bir kavanoza ya da kaba sıcak su koyun ve içerisine melisa, yasemin, papatya, defne gibi hızlı sakal uzatma sağlayan bitkileri koyun. Bu bitkiler sakallarınızı parlatacak ve sakal köklerine etki ederek uzamasını hızlandıracaktır. Hazırladığınız karışım soğuyunca sakallarınızı çayın içerisinde 15 – 20 dakika bekletin ve daha sonra durulayın.

Benzer Yazilar

Levi’s Ayakabı Dünyası

Ahmet DOĞDU

2018 Erkek Giyim Modasına Dair Her Şey

Editor

Amerikan Erkeklerinin Sokak Modası Yolculuğu

Kadınlara Sakallı Erkekler Daha Çekici Geliyor

Editor

Erkeklerde Hipster Giyim Tarzına Dair

Ahmet DOĞDU

Urban Giyim Tarzı Nasıl Olur?

Editor

Yorum Yaz