Image default
Erkek Sağlık

Şeker Hastalığı Ve Cinsel Sorunlar

Şeker hastalığı sonucu hem ileri derecede zayıflayan, hem de fazla kilo alan erkeklerde sertleşme sorunları gözükmektedir. 1927’de Isaac ve arkadaşları şeker hastası erkeklerde sertleşme sorununa bağlı olarak cinsel ilginin de azaldığını belirtmiştir. Bu sorun oldukça eskidir. İnsülin’in bulunmasından sonra bu cinsel sorunların ortadan kalkacağı düşüncesi hâkim olmuştur.

Ancak insülin tedavisi sonrasında da cinsel sorunların devam etme olasılığı bulunmaktadır. Değişik araştırmalara göre şeker hastası olan erkeklerde sertleşme sorunu %36 ile %70 arasında görülmektedir. Şeker hastası erkeklerde 30 yaş altında olanlarda %20 oranında sertleşme sorunu görülmektedir. Yaş ilerledikçe sorunun oranı artmaktadır. 60 yaşın üstündeki şeker hastası erkeklerde sertleşme sorunu %70 olarak saptanmaktadır.

 

Sertleşme En Büyük Sorun

Kontrol altına alınabilinen şeker hastalığı değerlerinde, sertleşme sorunu da giderilebilmektedir. Bunlarda sertleşme sorunu %10 civarında gözükmektedir. Kontrol altına alınamayan şeker hastalıklarında %60 vakada sertleşme sorunu izlenmektedir. Bunların çoğunda sertleşme sorunu çoğalarak sürmekte ve 5 yıl içinde hasta cinsel birleşmeye geçemez hale gelmektedir. Bu hastaların çoğunda değişik bir klinik seyir görülse de, sonuçta iktidarsızlık oluşabilmektedir.

Geç Boşalma Diyabet Hastalarının Kaderi

Şeker hastalarında bazı vakalarda geç boşalma dediğimiz durum ortaya çıkmakta ve erkek aynı zamanda orgazma ulaşamamaktadır. Bazı hastaların belirttikleri göre, bunlar cinsel birleşmeye geçebilse de birleşme sırasında boşalma olmadan kamışta yumuşama belirmektedir.

• Bazı araştırmacılara göre bütün şeker hastası erkeklerin %36’sı cinsel birleşmede bulunamayacak şekilde sertleşme sorunu yaşamaktadır.

• Bu sorunlar sonucu cinsel istek de ortadan kalkmaktadır.

• Bu hastalarda yapılan hormon ölçümlerinde idrarda testosteron ve 17-ketosteroid düzeylerinde düşme olduğu saptanmıştır.

• Geçmiş yıllarda tedavi olarak daha çok afrodizyak kullanılmaktadır.

Benzer Yazilar

Her 3 erkekten 2’si sertleşme sorunu yaşıyor

Ahmet DOĞDU

Traş Olurken Neye Dikkat Etmeli?

Ahmet DOĞDU

Sakal Ve Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Ahmet DOĞDU

Mide Kanserini Engellemek için Çiğ Etten Uzak Durun

Ahmet DOĞDU

Protein Tozu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Editor

Bu 12 sebep sevgilileri veya evlileri ayırıyor!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz