15.9 C
Istanbul, TR
Cumartesi, May 11, 2019
Erkek Sağlık

Seksin dikeni!

Belirti göstermiyor ama bulaşıcı…
Klamidya adı verilen bakterinin neden olduğu klamidyoz, sağlıklı bünyenin bu mikropla temasından sonra 1-3 hafta içinde belirtilerini gösteriyor. Fakat klamidyozun pek çok kişide hiç belirti göstermediğini, o kişilerin taşıyıcı konumunda olduğunu, hastaymış gibi görünmemekle birlikte mikrobu başkalarına bulaştırdığını da belirtmek gerek, tıpkı AİDS’te olduğu gibi…
Klamidyozun belirtileri belsoğukluğu belirtilerine çok benzediği için genellikle bu hastalıkla karıştırılıyor. Cosmotürk’ün haberine göre, ancak bel soğukluğu tedavisine rağmen belirtiler devam ederse klamidyoz düşünülüyor. Hastalığa neden olan klamidya adlı bakteri insan vücudunda gözkapağının içini, idrar yolunu, dölyatağını ve dölyatağı borularındaki mukoza adı verilen dış tabakayı hedef alıyor. Ayrıca rektum ve boğaz mukozasına da yerleşebiliyor.
ERKEKLERDE KLAMİDYOZ BELİRTİLERİ
• İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
• Penisten gelen (genellikle sabahları) bir damla şeffaf akıntı
• İdrar yolunun penise açıldığı yerde kızarma ve şişme
KADINLARDA KLAMİDYOZ BELİRTİLERİ
• İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
• Vajinal akıntı
• Karnın alt kısmında ağrı
• Ağrılı cinsel ilişki
• Cinsel ilişkide ya da iki adet arası dönemde kanama
NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?
İlk etapta yapılabilecekler cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanmak, olabildiğince az sayıda insanla cinsel ilişkiye girmek, hamilelik döneminde düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak. Klamidyoz tedavisinin temel prensibi cinsel eşlerin birlikte tedavi edilmesidir. Dolayısıyla eğer kendinizde ya da partnerinizde bu hastalıkla ilgili herhangi bir belirti fark ederseniz doktora mutlaka birlikte gidin.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Editor

Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Editor

Çorap Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Editor

Orşit Hastalığı ve Tedavisi

Editor

En İdeal Kondom Nasıl Seçilir?

Editor

Şeker Hastalığı Ve Cinsel Sorunlar

Editor