Image default
Erkek Sağlık

Set Arası Dinlenme Süresi Ne Kadar Olmalı?

Antrenman Programı Kadar Önemli: Dinlenme Süresi 

Set, tekrarlara bölünmüş egzersizin her bir tekrarına verilen isimdir. İki set arasında verilen kısa molaya ise dinlenme denir. Dinlenme, vücudun bir sonraki tekrara hazırlanması için gereklidir. Antrenman programının ne kadar zorlayıcı olduğu ile kaslarınızın bir sonraki sete rahat şekilde girebilmesi için gereken dinlenme süresi oranlıdır. Dinlenme süresi egzersizin etkisi, zorluk seviyesini ve vücudunuzun verdiği hormonal tepkiyi direkt olarak etkilediği için hedeflerinize ulaşmanız için gerekli olan anahtardır. Vücut geliştirme programı sizin amaçlarınıza göre şekillendirilmelidir. En iyi vücut geliştirme programı kişiye özel olandır. Bu sebeple dinlenme süresi ve vücut çalışma programı kişilerin hedeflerine uygun olmalıdır!

En İyi Vücut Geliştirme Programı
En İyi Vücut Geliştirme Programı

Kas Kütlesini Arttırmak için Vücut Çalışma 

Vücuttaki kas kütlesinin hacmini arttırmanın yolu, setler arasında tamamlanmamış dinlenme yapmaktır. Bunun sonucunda kas hücrelerinde egzersiz sonucunda oluşan baskı, “Yetersizsin, daha çok büyümelisin.” diyerek kası harekete geçirir. Kas kütlesini arttırırken güç kazanmak isteyen sporcular için setler arasında 2-3 dakikalık dinlenme süresi idealdir.

Dayanıklılığı Arttırmak için Antrenman Programı 

Dayanıklılığın kazanılması, sporcunun ekstrem koşullara adapte olarak bunu sürdürebilmesi ile mümkündür. Bu yüzden sporcular antrenman programı içerisinde kısa dinlenme süreleri tutmalıdır. 15 – 60 saniye dinlenme süresi bunun için uygundur. Böylece kısa süre içinde zorlanan kaslar daha fazla efor sarf ederek dayanımını arttıracaktır.

Antrenman Programı
Antrenman Programı

Güç Arttırmak için Dinlenme Süresi  

Güç arttıran egzersizler az tekrar, çok ağırlık planına sadık kalmalıdır. Bu planın başarılı sonuçlar vermesi ise kaslarınızı her yönden dinlendirmeniz sayesinde mümkün olacaktır. Setler arasında dinlenme süreniz 2 ile 5 dakika arasında olmalıdır. Unutmamanız gereken şey ise şudur: bir antrenmanda tam olarak dinlenip daha fazla ağırlık kaldırmak gücünüzü daha hızlı arttıracaktır.

Benzer Yazilar

Cilt Tipinizi Bilin

Ahmet DOĞDU

Varikosel Erkekleri Tehtid Ediyor!

Editor

Karın Kaslarının Görünmemesinin 5 Muhtemel Sebebi

Editor

Daha Yakışıklı Olmak için 10 Sağlıklı Alışkanlık

Ahmet DOĞDU

Kasıkta Şişlik Hangi Hastalıkların Habercisi?

Ahmet DOĞDU

İsminize göre seks performansınız

Ahmet DOĞDU