Image default
Sportaküs

Setler Arası Kaç Dakika Dinlenilmelidir?

Spor yaparken, yaptığımız bir hareketin yinelenmesine set denir. Yani örneğin, mekik çekiyorsunuz ve sırtınızı yere yatırıp her kaldırmanızda bu hareketi tekrar etmiş oluyorsunuz. Bu tekrarlar esnasında verdiğiniz molalar da set olmuş oluyor. Daha net anlatmak gerekirse 5 mekik 5 set yapmanız demek, harekete başladığınız andan itibaren 5 kere tekrarlayıp dinlenmek sonra yine tekrarlamak tekrar dinlenmek demek oluyor. Peki, setler arası kaç dakika dinlenilmelidir?

Setler arası ne kadar dinleneceğiniz aslında size bağlıdır. Çok dayanıklı olmak istiyorsanız bu esleri kısaltabilirsiniz ve sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. İster 5 tekrar yapın, ister 500 tekrar kaç set yaptığınız daha önceki spor geçmişinize ve vücudunuzu ne kadar dayanıklı hale getirdiğinize göre değişecektir. 50 X 3 mekik demek, 50 adet mekik hareketini 3 set halinde yapacağınız anlamına gelir. Set aralarında 30 saniye (ya da kaç saniye uygunsa) dinlenip tekrar bir 50 mekik yapacaksanız demektir. Setler arası dinlenme süresi sonrası başka bir harekette yapabilirsiniz. Setler arasında dinlenme sürelerini ne kadar kısa tutarsanız o kadar çok kaslarınızı zorlamış olursunuz. Bu yüzden yeni spora başlayanlar abartıp çok kısa molalar vermemelidir. Setler arası 3-5 dakikalık molalar verirseniz gücünüz daha çok artacaktır. Vücudun ATP- FC sistemi denilen sistemden sağladığı enerji oksijene gerek duymadan hızla fosfattan sağlanan enerjiyi harcar. Vücudumuzda ise 15 saniye gibi kısa bir sürede tükenen fosfat rezervi vardır. Tükenen fosfatın yenilenmesi için ise en az 3 dakikalık bir zamana ihtiyaç olmaktadır.

Setler arası kaç dakika dinlenilir sorunun fizyolojik cevabı bu yüzden ortalama 3-5 dakika civarıdır. Her hareket ve tekrarı vücudun MSS ve kas sisteminde farklı uyarımlar neden olarak farklı etkilerle sonuçlanmasına yol açar. Setler arası ideal süre sizin kuvvet, dayanıklılık ve hipertrofinize göre değişiklik göstereceğinden herkes için standart bir süre verilemez. Kimine göre bir ısınma hareketi olan 100 X 10 bir squat hareketi kimine göre ulaşılması istenen bir hedef olabilir. Vücudunuzu ve kaslarınızı iyi bilmeniz ve antrenörünüzle iletişim halinde olmanız bu süreci anlamanıza yardımcı olur.

Benzer Yazilar

Naim Süleymanoğlu Halter Efsanesi

Editor

Erkek Spor Çantasının Olmazsa Olmazları

Editor

F1 Sporu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Sağlıklı Yaşam İçin Yoga

Editor

Yaza Fit Girmenin Beş Altın Kuralı

Editor

Erkekler İçin Diyet Ve Zayıflama Programları

Editor