Image default
FelsefErkek

Sevgilinizden Ayrılmak İstediğinizi Nasıl Söylemelisiniz?

Eminim ki hiçbirimiz bir ilişkiye ayrılmak için başlamıyoruzdur. Ancak bir gün geliyor ve ilk günlerdeki o heyecan, o mutluluk ve belki de sevgi, yerini zamanla başka şeylere bırakıyor, bir takım sorunlar veya anlaşmazlıklar nedeni ile bir zamanlar çok mutlu olduğumuz ilişkimiz bizi mutsuz eder hale geliyor. Şayet ilişkinizde bu noktada geldiyseniz ve artık yapılabilecek en iyi şeyin sevgilinizden ayrılmak olduğuna karar verdiyseniz, bunu ona açıklamadan önce aşağıdaki konuları mutlaka göz önünde bulundurun:

Doğru İletişim Kurun

Her şeyden önce, bir süre beraber vakit geçirdiğiniz, güzel şeyler paylaştığınız, iletişim kurmuş olduğunuz bir kişi ile ilişkinizi sonlandırmak istediğinizde, bunu sağlıksız bir iletişim şekli ile yapmayın. Belki bu açıklamayı yapmaktan çekindiğiniz ya da onun tepkisini gördüğünüzde nasıl hissedeceğinizden emin olamadığınız için, ondan ayrılmak istediğinizde, belki bu kararınızı telefonla, bir mesajla, mail yolu ile yapmayı ya da bu kararınızı bir başka arkadaşınızın kendisine açıklamasını aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Bunu asla yapmayın! Her ne kadar bu ayrılacağınız ve belki bir daha hiç görüşmeyeceğiniz anlamına gelse de, ilişkinin bitiş konuşmasında, karşınızdaki kişi sağlıklı ve doğru bir iletişimi hakkediyor. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Onu sakince konuşabileceğiniz bir yere davet edin. İkinizin de kendini rahat hissedeceği bir yerde bu konuşmayı bizzat sizin yapmanız en doğrusu olacaktır.

Saygı Gösterin, Doğru Kelimeler Kullanın

Karşımızdaki kimse kendisine saygısız davranılmayı hakketmiyor. Hele ki bu kişi bir zamanlar birlikte mutlu olduğumuz ve güzel şeyler paylaştığımız bir insansa… Konuşurken seçtiğiniz kelimelerin kırıcı, suçlayıcı olmamasına dikkat edin. Sonuçta bir tartışma yaratmak istemiyor, kararınızı açıklamak istiyorsunuz. Ve bunu yaparken hem karşınızdakini incitmeden yapmaya özen göstermeli hem de tüm sorunun sizde olduğunu söylemek gibi gereksiz ve yapmacık sorumlulukları üzerinize almamalısınız. Fikirlerinizi olduğu gibi ancak kimseyi incitmeden, sinirlendirmeden söylemelisiniz. Sakin, nazik, net ve objektif olun.

Zamana Yaymayın

Ayrılık süreci, siz çoktan kararınızı vermiş olsanız bile zor bir süreç olarak görünebilir. Bir türlü o konuşmayı yapamıyor olabilir ve sürekli bunu erteliyor olabilirsiniz. Ayrılmak istediğinizi söz ile söylemektense davranışlarınız ile açıklamaya çalışıyor olabilir ve belki de farkında olmadan bu hamleyi onun üzerine yıkmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu, şayet bu konuda kararınızı net bir şekilde verdiyseniz, her ikiniz için de durumu daha da kötüleştirmek ve zaman kaybetmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle bu konuşmayı, hem kendinize hem de karşınızdaki kişiye duymanız gereken saygıdan ötürü gecikmeden yapmanız gerekmektedir.

Benzer Yazilar

Arabasına Aşık Erkekler

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Ayakları Neden Kokar

Ahmet DOĞDU

Erkekler kadın için neler yapar?

Ahmet DOĞDU

Erkekler Kız Arkadaşlarını Neden Kıskanır?

Ahmet DOĞDU

Erkekler Neden Aldatır?

Editor

Erkeklerin Evlenmek İstemedikleri 10 Kadın Tipi

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz