Image default
Erkek Sağlık

Şiddet Eğilimi Ölçeği Nedir?

İnsanoğlu için şiddet, gerekli durumlarda (nefs-i müdaafa) gayet normal bir durumdur. Ancak anormal durumlarda Şiddet Eğilimi Ölçeği fazla olan insanlar fizyolojik veya psikolojik bir hastalığa sahip olabilirler. Buradan hareketle şiddet eğilimi sebepleri nelerdir sorusuna yanıt olacak nitelikteki listeyi aşağıda belirttik.

Şiddet eğilimi sebepleri
Şiddet eğilimi sebepleri

Şiddet Eğilimi Sebepleri

Şiddet eğiliminin en sık görülen nedenleri;

  • Kişinin erken yaşlarda çevresinde çokça şiddete maruz kalması ve sık şiddet uygulayan insanları rol model alması. Böylelikle öğrenme ve pekiştirme yoluyla çocuğa saldırgan davranışlar yerleşir ve kişilik özelliğine dönüşmektedir.
  • Şiddetin birey dışında psiko-sosyal olarak nedenleriyse, adaletsizlik, çaresizlik, umutsuzluk, kıskançlık, kibir veya fakirlik ve açlık gibi ekstrem durumlarda da insanların şiddete meylettiği gözlemlenmiştir.
  • Bunun haricinde kişide psikotik belirtiler gözlemlenmesi de bireydeki anormal şiddet eğilimini açıklamada yardımcı olabilir. Şizofreni ve bipolar gibi bir takım ruhsal hastalıklar şiddet eğilimini açıklayabilir. Bu durumlarda uzman doktorların müdahelesi gerekmektedir. Ayrıca uyuşturucu madde kullanımı veya bireyin geçmişinde yaşadığı birtakım psikolojik travmalar da şiddete eğilimi arttırmada etkili olmaktadır.

Şiddet Eğilimi Ölçeği

Şiddet eğilimi ölçeği belirli psikayatrik, nörolojik, psikoljik, psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik durumlar göz önünde bulundurularak uzmanlar tarafından uygulanan bireyin şiddete eğilimini ölçen ve topluma ne kadar zararlı olabileceğini ortaya koyan bir tür testtir. Bu testler tamamen uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Şiddet eğilimi ölçeği
Şiddet eğilimi ölçeği

Şiddet Eğilimi Tedavisi

Şiddet eğilimi tedavisi için öncelikle uzmanlar tarafından anormal şiddet eğilimi olan bireyin neden öyle olduğunun teşhisi konulması gerekmektedir. Örneğin birey bir travma sonucu anormal şiddet eğilimleri sergiliyorsa bu durum bir psikiyatri veya psikolog tarafından tedavi edilmelidir. Farklı durumlar ortaya çıksa da bu durum uzmanlar tarafından tedavi edilmektedir. Tedavi sürecinde genelde ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Benzer Yazilar

Seks Yaparken İnsanların Başına En Çok Gelen Utandırıcı Durumlar

Ahmet DOĞDU

Orgazm Ve Boşalma Farklı Şeyler Mi?

Mükemmel Cildin Altın Kuralları

Ahmet DOĞDU

Cinsel hayatı geliştirmenin sırları!

Ahmet DOĞDU

Spor Öncesi Beslenmenize Dikkat Ediyor Musunuz?

Ahmet DOĞDU

Sağlıklı Yaşam Ve Check Up

Ahmet DOĞDU