Image default
FelsefErkek

Şiddete Eğilimli Erkekler

ŞİDDETE EĞİLİMLİ ERKEKLER

Özellikle Türkiye gibi ülkelerin muzdarip olduğu konulardan bir tanesidir, şiddet. Türkiye geneline baktığımızda, yüksek oranda kadınlar üzerinde erkeklerin şiddete başvurduğu görülüyor. Günlük yaşamda da sıklıkla bu durumla karşılaşabiliniyor. Ülkemiz bu sorunu her daim çözme yolunda ilerlemeler kaydetmeli ve bu sorunu konuşmalı.

siddetin-nedenleri

Erkeklerde Şiddet Eğiliminin Sebepleri

Erkekler öfkelendiğinde genellikle kadınlara ve çocuklara yönelirler ne yazık ki. Şiddet eğiliminin öncelikli sebeplerinden birisi ahlak eksikliğidir. Aile yapısının da etkiliği olduğu bu konuda çoğu erkek şiddeti kötü görmüyor. Şiddet eğilimi olan erkeklerde görülen özelliklerin temelinde ise şu sebepler yatmaktadır: Özgüven eksikliği, bağımlılık, kişilik bozukluğu, cinsel yetersizlik hissi, başarısızlık hissi, kıskançlık, terk edilme korkusu, düşük duygusal zekâ.

siddet-egilimli-erkek

2006 yılında Başbakanlık Aile Kurumunun yaptığı araştırmaya göre, eşinden boşanmış kadınların yüzde 63’ü eşinin evlendikten sonra düzeleceğini sanmaktaymış. Şiddete eğilimli erkeklerin davranışları tespit edilmiş. Kadınlar için erkek şiddetine maruz kalmamak adına eşlerinde dikkat etmesi gereken ve şiddete eğilimli olduğunu belirten davranışlar şöyle; aşırı sahiplenme, öfke nöbetleri, suçlama yöneltme, emrederek konuşma, tehdit etme ve intihar söylemleri.

erkekler-ve-siddet

Şiddet Eğiliminin Önüne Geçme Yolları

Şiddete başvuran erkekler ve buna meyilli olan kişilerin muhakkak psikolojik tedavi alması gerekmektedir. Uygulanan tedavide öncelikle, geçmişte şiddete tanıklık ettiği durumlar su üstüne çıkarılıyor ve daha sonra şiddet eğilimleri konusunda farkına varması sağlanıyor. Küçük olaylarla gelişen bu durumların detayına kadar iniliyor ve karşı tarafın da dikkatini açarak çözüm aranmaya başlanıyor. Şiddet uygulanan bir ailede yaşayan tüm bireyler şiddet eğilimi kişiliğe sahip olabilmekte. Bu kişilerin uzman desteği almaları öneriliyor.

ozguvensiz-erkek

Erkeklerin şiddete başvurma sebepleri arasında, eğitimsizlik ve maddi durumu kötü olan kişilerle sınırlandırılmasını uzmanlar doğru bulmuyor. Araştırmalara göre, eğitimli ve yüksek gelire sahip erkekler de şiddete başvuruyor. Şiddete meyilli olan ve uygulayan herkesin psikolojik tedavi alması tüm uzmanlarca teyit edilen bir konudur.

Benzer Yazilar

Çalışan Erkekler İçin Sosyal Etkinlik Önerileri

Kadınların Dikkatini En Fazla Çeken Erkek Profil Resimleri

Ahmet DOĞDU

Sıfatların Yetersiz Kaldığı Adam Leonard Cohen’in Ardından

Ahmet DOĞDU

Evlilikte doğru adımlar

Ahmet DOĞDU

Aşık Olan Erkek Nasıl Belli Olur?

Ahmet DOĞDU

Güçlü Kadınlara Yaklaşmaktan Korkmayın

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz