Image default
FelsefErkek

Sıfatların Yetersiz Kaldığı Adam Leonard Cohen’in Ardından

İlk olarak 1956’da girdi hayatlarımıza; Leonard Cohen.  Montreal’de yayınladığı ilk şiir kitabıyla ismini duyurmaya başlayan nice övgülerin tanımlayamayacağı usta kalem Leonard Cohen, aramızdan ayrılalı 1 ay olsa da etkileri oldukça fazla.

Ne edebiyat dünyası ne de müzik dünyası hala bu eksikliği tamamlayabilmiş değil. Öyle görünüyor ki tamamlamakta mümkün olmayacak. Söz yazarı, yazar, müzisyen, şair ve daha birçok yeteneklerin tek bir bünyede toplanmış olan ismi Cohen 1934’te Montreal’de dünyaya geldi. Yazarlıkta kendini gösteren Cohen 1960’lı yıllarda çeşitli kitaplarla adını duyurmaya başlamıştı.

leonard-cohen-yasamini-yitirdi

Kitabında ki konularda alışılmışın dışında cinsellik, yalnızlık gibi konuları içeriyordu. Tamamen farklı bir bakış açısıyla yaşadığı ve hissettiklerini kaleme dökülüşünü zaman içerisinde kelimelerin dansına bırakan sanatçı kısa zaman da dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştı. Müzik dünyasına atılımını ilk bestesi olan Suzanne ile gerçekleştiren Cohen kısa zamanda  tanınmaya başlanmıştı.

Kitaplarıyla beraber insanlar sesine de hayranlık duyuyordu. Şarkının hikayesi ise oldukça ilginç. Tesadüfen tanıştığı ve arkadaşının sevgilisi olan Suzanne ‘a hayran oluyor ve bu hayranlığı imkansızlıklar sınırı içerisinde hayallerinde birleştirerek kağıda döküyor. Böylece şöhretin ilk sağlam adımlarını da atmış oluyordu.  Kendi seslendirdikleri dışında birçok sanatçı onun eserlerini yorumlamaya başlamıştı.

dance-me-to-the-end-of-love

Hızla insanların hayranlığını kazanıyordu. Ses tonundan, şarkıyı seslendirme şekline kadar ve özellikle şarkıların her birinin hikayesi olması insanları derinden etkiliyor ve herkes kendinden bir parça buluyordu. 1970’lerde ise Dance Me to the End of Love şarkısıyla romantizmin doruklarını insanlara yaşatıyordu. Cohen’in bir büyücü gibiydi. Kendinizi melodilerin arasından kaybediyor ve zihninizin en ücra köşesinde kalmış duygularınız hiç ummadığınız bir şekilde açığa çıkıyordu. Asıl yetenek gerçekten bunu başarabilmekte. Hissedebilmek hemen hemen her insanın yapabildiği bir olguyken hissettirebilmek ve yaşadıklarını aynı etkiyle hiç tanımadığın binlerce insanla paylaşmak gerçekten bir sihir.

Aynı yıllarda yer alan ve Cohen’dan sonra birçok sanatçınında seslendirdiği Hallelujah şarkısının sözlerini yazmak tam 5 yılını almıştır. Her bir cümlesini, satırını özenerek ve içtenlikle yazan Cohen her anısının değerini yaşatmayı çok iyi biliyordu. Müziğin ve edebiyatın üstadı olan adam gözlerini yumduğunda 82 yaşındaydı. Aşkın ve tutkunun duyguların en karmaşık hallerini notalarıyla birleştirerek bizlere dünyanın farklı bir boyutunu sunmuştur.

 

Benzer Yazilar

Erkek Burçları ve En Belirgin Özellikleri

Ahmet DOĞDU

Sevgilinizin Sizi Aldattığını Mı Düşünüyorsunuz Şu İşaretlere Dikkat…

Erkekler İlişkide Neye İhtiyaç Duyar?

Ahmet DOĞDU

Baba Olmaya Hazır Mısınız?

Editor

Neden Bu Erkekler Konuşmaz?

Ahmet DOĞDU

Erkek Aşık Olduğunu Nasıl Anlar?

Yorum Yaz