Image default
Erkek Moda

Sıfır Kol Tişört Erkek Modası 2019

Modanın getirdiği farklı tarzlardan bir tanesi ile yine karşı karşıya olduğumuz bir dönemdeyiz. Özellikle yavaş ilerleyen “Erkek Tişört Modası” için de böyle riskli bir gelişmeyi gelin yakından inceleyelim.

Erkek Modası

Erkek modasındaki gelişmeleri yakından takip eden herkesin bildiği en önemli şey, modayı belirleyenlerin yine kadınların olduğudur. Çünkü herkesin bildiği ama kimsenin dile getirmediği bir gerçek vardır ki, o da şudur; “Kadın kadın için giyinir, erkek ise kadın için giyinir.” Bu ve bunun gibi paradokslar erkekleri sıfır kol tişört denen basit ama bir o kadar da derin bir modanın içine sokmuştur.

Değişime Hazır Mısın?

19. ve 20. yüzyılda erkeklerin giyim tarzları hakkında eminim herkesin bir fikri bulunmaktadır. Mis gibi bir takım elbise tamamen organik pamuklu gömlekler ve olmasa olmaz yelek, kravat, şapka ya da kol saati benzeri aksesuarlar ile erkeklerin kombinlerinde kadınlardan daha öne geçip toplumsal statülerini perçinlediği zamanlardı. Peki ne oldu da konu yarım kol badiye kadar geldi ?

Yarım Kol Badi
Yarım Kol Badi

Kabullenmek

Olan şuydu aslında; erkekler beklide ilk defa kadınlara fikir danıştılar. Erkek giyim tarzlarının değişmesi bu yüzyıllarda oluşan “insan hakları ve kadına yönelik pozitif ayrımcılık, kadın haklarının ön plana çıkması”nın aynı zaman dilimine denk gelmesi sizce bir tesadüften ibaret mi? Tabi ki de değil. Yaratılış itibariyle her yönden üstün olan kadınlar kendilerine verilen hakların kapsamını genişletip kontrolü ele aldılar. Aslında kötü de olmadı, sadece erkekler yönetilmeye henüz alışamadılar.

Tişörtten Atlet Yapımı
Tişörtten Atlet Yapımı

Sonuç

Moda anlayışı konusunda belirli bir seviyeye kadar kadınlar tarafından geliştirilen erkekler artık kendi ayakları üzerinde durabiliyor, daha önce giydikleri elbiseleri değiştirip kombinlemeyi öğrenmeye başlıyorlardı. Bunların toplumsal olarak görmekte hepimize nasip oluyordu. Kendini daha güçlü ve fizikli hisseden erkekler 80’lerde, t-shirtlerin kollarını kıvırarak daha havalı olduklarını sanıyorlardı. Sonraları ise nasıl ki, giydikleri pantolonları şorta çevirdiler, tişörtten atlet yapımını da öğrendiler. Gelişen moda tarzlarının ve toplumsal baskıların, erkeklerin üstünü başını parçalattığı bir dönemde erkeklerin kadınlara göre daha çok eskiye olan özlemlerinin olduğunu gözlemlememizin sebeplerinden biri de belki de budur.

Benzer Yazilar

Erkek ve Pembe

Ahmet DOĞDU

KİLOLU ERKEK NASIL GİYİNMELİ?

Editor

Kadınları Etkilemek İçin Nasıl Bir Tarzım Olmalı?

Editor

Erkeklerin Vazgeçilmezi: Ekose Gömlek

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Asla Kullanmaması Gereken Giyim Parçaları

2017 İlkbahar-Yaz Erkek Modasından Kesitler

Ahmet DOĞDU