16.3 C
Istanbul, TR
Pazartesi, Nis 22, 2019
Erkek Sağlık

Sigara Sertleşme Probleminin Davetçisi midir?

Sertleşme problemi erkeklerde ereksiyon olamama ya da ereksiyon halinin sürdürülememesidir. Bu problem hem erkek hem de partneri için ciddi sorunlara yol açabilmekte ve depresyona kadar ilerleyebilmektedir. Sağlıklı bir erkekte ereksiyon, peniste bulunan sinirlerin uyarılması ile başlar. Beynin komut vermesiyle, kalp penise kan pompalar ve penis sertleşir. İlişki sonunda doyuma ulaşana kadar bu hal devam ederken, iktidarsız erkeklerde ereksiyon hali olması gerekenden kısa sürede sona erer.

Erkeklerde en sık görülen cinsel problemlerden olan sertleşme sorunu ise sebebi ne olursa olsun hem hastayı hem de partnerini olumsuz etkilemektedir. Bu problemi yaşayan erkekler çözümü bitkisel ilaçlardan, performans arttırıcı medikal ilaçlara kadar farklı yerlerde arasalar da, sorunun kaynağının bulunup çözülmesi daha etkilidir. Uzmanlar, sigara kullanımının bu problemin başında gelen sebeplerinden olduğunu vurgulamaktadırlar. Sigaranın etkilerinden olan damar hastalıkları ve buna bağlı olarak yaşanan ereksiyon sorunları nedeniyle pek çok çift mutsuz ve sağlıksız cinsel hayatları olduğundan yakınmaktadır. Sigara kullanımı şeker ve yüksek kolesterol gibi hastalıkların da tetikleyicisi olduğu için erkeklerin dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sigara kullanımının ereksiyon üzerindeki doğrudan etkisi ise, sigaranın damar tıkanıklığına yol açması ile olduğu belirtilmektedir. Damarlarda sebep olunan yapısal bozukluk nedeniyle dolaşım sistemi bundan olumsuz etkilenmektedir. Sağlıksız bir dolaşım sistemine sahip olunduğunda ise kalp penise yeterli miktarda kan pompalayamamakta, bu da sertleşmeye engel olmaktadır. Günlük sigara kullanım oranı yüksek olan erkeklerde bu problemin sıklıkla görüldüğünü belirten uzmanlar, hastaların kendilerine başvurmaları sonucunda detaylı tetkikler yapıldığını ve sonuçlara göre hastaların göğüs hastalıkları birimine yönlendirildiklerini, ayrıca sigara bıraktırma merkezine danışmalarının tavsiye edildiğini belirtmektedirler.

Sigaraya bağlı olarak ereksiyon problemi yaşayan hastaların, tedavilerden ve sigarayı bırakmalarından sonra, damar sağlıklarının gelişimine bağlı olarak iyileşme gösterdikleri vurgulanmaktadır. Sigara kullanımına son verilmesinin ardından iyileşen damarların penis sertliğini arttırdığını belirten uzmanlar, problemin önüne geçmek için ilk adımın sigaranın bırakılması olması gerektiğini söylemektedirler. Hem bu probleme sahip erkekler hem de partnerleri için ciddi olumsuzlara yol açabilecek olan bu sağlık sorununun giderilmesi için geç olmadan uzman görüşü alınması tavsiye edilmektedir.

Benzer Yazilar

Erkeklerin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Editor

Vejetaryenler sekste daha mı başarılı?

Erkek Sağlık

Erkeklerde Ter Kokusu Problemi

Editor

Erkekler İçin Afrodizyak Etkili 3 Yiyecek

Editor

Erkeklerde Sertleşme Problemleri

Editor

Kışın Dökülen Saçlar için Bakım Önerileri

Ahmet DOĞDU