Image default
Sportaküs

Sigara ve Vücut Geliştir(ME)

Sigarayı kullananlar dahi sigaranın vücut için ne kadar zararlı olduklarını bilirler. Bu sebepten ayrıca teker teker sigaranın zararlarından bahsetmeye gerek yok. Ancak şu bilinmelidir ki sigaranın içeriğinde 4000’den fazla madde bulunmakta ve bunların arasında çok kuvvetli kanserojen maddeler bulunmakta. Sigara hem bütünüyle sağlığa zarar vermekte hem de vücut geliştirmede hedefe ulaşmaktaki en büyük engel. Yani sağlığımız ve görünüşümüz için vakit ve nakit harcadığımız vücut geliştirme sporunun belki de baş düşmanı sigara.

Gelişimdeki En Büyük Engel

Sigaranın vücut geliştirme üzerindeki olumsuz etkilerinin başında sigaranın vücuttaki damarları daraltması gelmektedir. Damar daralması görülen insanlarda damarlardan iletilen kan miktarında azalma meydana gelmektedir ve bunun sonucu olarak kaslar oksijen ve besin ihtiyaçlarını yeterince karşılayamazlar. Böylelikle kas hücrelerinin çalışma hızında azalma ortaya çıkar ve kas hücrelerinin gelişimi yavaşlar. Aynı zamanda sigara vücuttaki C vitamini miktarında olumsuz etkiler yaptığından ötürü vücudun bağışıklık sisteminde zayıflıklar ortaya çıkar. Çalışmalardan sonra yorgun düşen vücut kendini yeniden toparlaması için kuvvetli bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duymaktadır ve eğer ki bu sistemde zayıflıklar ortaya çıkarsa vücudun direncinin azalması sonucu çeşitli hastalıklar kendini gösterebilir.

Oksijen Düşmanı Sigara

Sigaranın içeriğinde yer alan karbon monoksit, kanda yer alan hemoglobin proteininde oksijen yerine yer almakta ve böylelikle dokulara taşınan oksijen miktarının azalmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak kaslara iletilen enerji miktarı azalmakta ve kasların çalışma performansı düşmektedir. Özellikle yüksek tempolu çalışmalarda vücut yüksek miktarda oksijene ihtiyaç duymaktadır. Sigaranın aynı zamanda akciğerleri harap ettiğini düşünürsek nefes alıp verme kapasitesi düşeceğinden ötürü ek olarak bu sebepten de vücut yeterince oksijenle beslenemeyecektir ve bu azalan oksijen miktarı vücutta erken bir yorgunluk hissi uyandıracak, bu sebepten ötürü verimli bir çalışma gerçekleştirilmesi olanaksız olacaktır. Aynı zamanda sigara vücudun doğal metabolizma hızını yukarıya doğru taşıyacağından dolayı kas yapmak için kullanılması gereken kaloriler gereksiz yere vücut tarafından harcanmış olacak, böylelikle kas üretmek ve vücut geliştirmek için enerjiden tasarruf etmesi gereken vücut tam ters anlamda boş yere kalori ve enerji harcamış olacaktır.

Bırakın, Kurtulun

Kısacası eğer sağlıklı bir anlamda vücut geliştirmek ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız en kısa zamanda, eğer kullanıyorsanız sigarayı tamamen bırakmanız gereklidir. Evet, bu bir bağımlılıktır, sigarayı bırakmak kolay değildir ancak imkânsız da değildir. Unutmayın ki vücut geliştirme sporu bir irade gerektirir ve bu sporla cidden uğraşan kişilerin de sigarayı bırakmaya karar verecek kadar iradeleri içlerinde saklıdır.

Benzer Yazilar

Setler Arası Kaç Dakika Dinlenilmelidir?

Editor

Kas Geliştirmede Yapılan 5 Hata

Ahmet DOĞDU

Sevgilinizle Birlikte Yapabileceğiniz Sporlar

Ahmet DOĞDU

Protein Tozlarının Kas Yapmada Vücut Geliştirmede Etkisi Veya Önemi Var Mı?

Editor

Spora Yeni Başlayanların Yaptığı 4 Hata

Dünya Futbolunda Rekorlar Serisi

Ahmet DOĞDU