Image default
Genel

Sigarayı Nasıl Bırakırsınız?

SİGARAYI BIRAKMAK

Sigara günlük hayatta pek çok insanın elinden düşmeyen bir alışkanlık haline geldi. Ancak hepimizin bildiği gibi sigara, hem içene hem de çevresindekilere çok sayıda zararı olan bir alışkanlıktır. Bu da sizi sigarayı bırakmak isteyenler kafilesine sokabilir. Ancak sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayan çok sayıda insan var. Peki, sigaradan nasıl kurtulabilirsiniz?

sigarayi-nasil-birakirim

Zararları

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Ancak bazıları şunlar, kalp sorunlarına sebebiyet vermesi, solunum bozuklukları, akciğer kanseri riskini artırması, diğer kanser risklerini artırması, iktidarsızlığa sebep olması, kan dolaşımında sorunlara sebebiyet vermesi ve daha çok sayıda soruna yol açması. Şunu hatırlatmakta fayda var, sigara içerken sadece kendinize değil, çevrenizdekiler üzerinde de bu zararlara sebep oluyorsunuz.

sigara-bagımliligi

Bağımlılık

Sigaranın içindeki nikotin, bağımlılığa sebep olucu bir maddedir. Bu madde ödül – haz mekanizmanızı harekete geçirir ve sigara içmek beyniniz tarafından zevk verici bir aktivite olarak kodlanır ve zamanla nikotin bağımlılığınız artar. Ayrıca tolerans eşiğiniz de arttığı için zamanla daha fazla nikotin istersiniz. Tabii, nikotin ihtiyacınızı sigara ile karşılarken sigara dumanındaki nikotin dışındaki diğer zararlı maddelere de maruz kalırsınız.

Hand smashing cigarettes against white background for medical and smoking concepts

Sigarayı Bırakmak

Yukarıda anlatılanlar ve zararları üzerine bilinenler sigarayı bırakmanın gerekliliğinin altını çiziyor.  Ama bu bazıları için pek te kolay değil. Sigarayı uzun zamandır ve çok miktarda içiyorsanız hemen bırakmakta zorlanabilirsiniz. Öncelikle nikotin bağımlılığınızı azaltmaya çalışın. Günlük sigara tüketiminizi ve kullandığınız sigaradaki nikotin değerlerini düşürerek bunu yapabilirsiniz.

A man taps ashes off his cigarette into an ashtray filled with cigarette butts on a table in Ljubljana October 17, 2012. REUTERS/Srdjan Zivulovic (SLOVENIA - Tags: SOCIETY) - RTR398TV

Örneğin, bir paket sigara içenler önce 15 dala, sonra 10, sonra 5, sonra 3 dala düşürebilirler ve ardından sigarayı tamamen bırakabilirler. Bunu yaparken bir yandan spor yapmak sizin için çok faydalı olacaktır. Çünkü spor yapmak sigaranın zararlarını daha iyi gözlemlemenizi ve azalttığınız her sigaranın sağlığınıza olan pozitif etkilerini gözlemlemenizi sağlar. Bu adımları takip ederek sigarasız bir hayat için adım atabilirsiniz.

Benzer Yazilar

Türkiye’deki İlk Mağazası Hogan’a Ne Katacak!

Ahmet DOĞDU

Kadınlara Söylenebilecek Romantik Sözler

Ahmet DOĞDU

Evliliklerde İletişimin Tıkandığı Anlar

Ahmet DOĞDU

Sevgilinize Hazırlayabileceğiniz Pratik Yemek Tarifleri

İYİ GİTMEYEN İLİŞKİYİ DÜZELTMENİN PÜF YOLLARI

Editor

Kadınlar En Çok Bu Dövmelere Bayılıyor

Yorum Yaz