Image default
Sportaküs

Sihirbaz Pump’ın Sihirli Tesiri

Vücut geliştirmenin efsanevi aleminde, Kudreti ve tesiri dillere destan nam-ı değer pump effect yani pump( pompalama) etkisi, tıpkı bir sihirbaz gibi tesiriyle vücut geliştirmeye gönül vermiş sporcuları büyülemeye devam ediyor. Peki, nedir bu pump? Vitamin misali faydalı mıdır? Gerçek sihir mi? yoksa yalnızca bir illüzyon mu? Gelin önce Pump nedir sorusunu yanıtlayalım:

-Pump Nedir?

Antrenman süreci boyunca sanki biri vücudunuzun yangın alarmını devreye sokmuş gibidir, içerdeki telaş ve hareketlilik kan dolaşımına da yansır. Çılgınlar gibi panik içinde akan kanınızın bu fevriliği kan dolaşımını çığırından çıkarır, böylelikle normalden çok daha fazla kan çalıştırdığınız bölgeye gider ve gelir. Onların bu çılgınca gelgitlerine tıp dilinde “aktif hiperemi” dense de bunun vücut geliştirme sporu jarbonundaki adı pompalama yani pumpdır.

– Pump’ın yarattığı etkinin sırrı nedir?

Sinir ve salgı sisteminiz beyninize kan siparişini verir vermez beyniniz kalbinizi “hadi daha çok kan pompala… Daha çok” diye sıkıştırmaya başlar. İşte illüzyonun başladığı yer şüphe yok ki burasıdır çünkü kaslarınız bu sırada orijinal hallerinden çok daha dolgun ve iri görünürler. Bu da podyuma çıkmadan hemen önce, vücut geliştirme sporcularının güzide kaslarını neden çalıştırdıklarını açıklar. Şayet illüzyonun sihire dönüştüğü anlardan bahsedeceksek pump’ın faydalarını anlatmak zorundayız demektir. Öyleyse gelin yararlarına birlikte göz atalım;

– Pump’ın faydaları nelerdir?

1.Omuz ve göğüslerinizi esnetme kapsamında kollarınızı sağa sola açıp, bir açılır bir kapanırım şeklinde balistik esneme yapıyorsanız, ortaya çıkan pump etkisinden kaynaklı hatırı sayılır bir sıkılık hissedersiniz. Kuvvetiniz artar, eklemlerinizi koruma altına alır. Hareket sonrası kuvvet diye adlandırılan kasın, kasılmalardan sonra daha kuvvetli hale gelmesi hadisesi de pump etkisinin faydalarından biridir.

2.Çalışma şekillerini değiştirmenizle birlikte artan Büyüme Hormonu yağ yakma konusunda oldukça iddialıdır. Pump etkisi yağ yakma konusunda da takdire şayan bir performans sergiler.

3.Pump ın çalışkanlığı ve ısrarcılığı sayesinde kaslara daha fazla kan gider. Bu beraberinde daha çok besin ve oksijen getirir. Kaslar çalışma anlarında ve çalışmalarının hemen ardından ihtiyaç duydukları besinleri etkili ve hızlı bir biçimde pump sayesinde elde ederler.

Pompalamaların havada uçuştuğu eğlenceli antrenmanlar yapmanız ve gösterdiğiniz gayretlerin meyvelerini sorunsuz bir biçimde toplamanız dileğiyle.

Benzer Yazilar

Erkek Vücut Geliştirme Omuz

Ahmet DOĞDU

Spor Salonları Hakkında Önemli Kurallar

Editor

Sağlıklı Yaşam İçin Yoga

Editor

Spor Yapan Erkekler İçin Beslenme Programı

Editor

Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Editor

Snowboard Hakkında Bilinmesi Gerekenler..

Ahmet DOĞDU