20.3 C
Istanbul, TR
Salı, Haz 18, 2019
FelsefErkek

Şiir Seven Erkekler 1-0 Önde

Şiirler Kalbin Altın Anahtarlarıdır

Edebiyat ve edebi eserler daima aşkın ve sevginin temellerinin sağlam atılmasında gerekli olan malzemelerdir. Etkili bir söz etkili bir ses ile birleştiğinde, etkileyici duyguların eşliğinde ebedi bir aşkı ortaya çıkarabilmektedir. Herkes tarafından bilinen bir söz vardır ki bu varsayımı doğrulamaktadır.

“ Kadınlar Cemal Süreya şiirleriyle sevişir Turgut Uyar şiirleriyle evlenirler.”

Bu sözden de yola çıkılarak şiirlerin ilişkiler üzerinde ne denli kalıcı bir etkiye sahip olduğu aşikârdır. Şiir seven erkekler, kadınların dünyasında çok farklı bir yere sahiptir. Her kadın, kendisinin mısralarda anlatılmasını ister. En ufak bir detayını bile bir mısrada görebilen kadın, bu erkeği mutlaka tanımak isteyecek ve ondan kendisine dair daha fazla detayı mısralara yansıtmasını isteyecektir.

siir-seven-erkekler

Şiir seven erkeklerden bahsedildiği zaman Sezai Karakoç’un Mona Roza şiirinin hikâyesini anlatmadan geçmek olmaz. Usta şairimiz üniversitede sevdiği kıza klasik yollardan ilan-ı aşk ettiğinde reddedilmiş ancak bir şiir yarışmasında esas kızın ad ve soyadından oluşan akrostiş şiiri ile birinciliği kazandığında büyük bir üne sahip olmuştur. Adı ve soyadı Muazzez Akkaya olan bu kadın bu gelişme sonrasında şairimizin yanına giderek teklifini kabul ettiğini söylemiştir ancak reddedilmiştir. Bu muhteşem örnek olmamışlık hissiyatının edebiyat çerçevesinde asla kabul edilmeyen bir kavram olduğunu bizlere belirtmektedir.

siir-okumak

Günümüzde bu tip örneklerin çok nadir yaşanması, o zamanların naifliğinin teknolojinin gölgesinde kalarak tükenmesi üzülerek seyredilen bir sonuçtur. Şiir seven erkeklerin ise bu özelliklerinin yaşadığımız şu çağda kadınlara genellikle komik, anlamsız ya da gereksiz geliyor olması bu tip erkeklerin de nesillerinin tükenmesini sağlamıştır. Bu durumun en vahim sonucu ise eski zamanların bu tip adamlarının edebiyatımıza soktuğu aşk şiirlerinin kaybolması ve zamanla hiç duyulmamış gibi unutulması olacaktır. Ancak her ne olursa olsun şiir seven erkeklerin ilişkilerine minimum 1-0 önde başladığı su götürmez bir gerçektir ve daima öyle kalacaktır.

Benzer Yazilar

Pemra Oğuz ‘UTANMAZLIK MAHARETi’

Ahmet DOĞDU

Romantik Bir İlişki İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sevgilinizin Size Soğuk Davranmasının Sebepleri

Editor

1 Haftada Eski Kız Arkadaşı Unutma Yöntemleri

Evliliği Boşanma Girdabından Kurtarmanın Yolları

Editor

Sevgilinizin Sizden Sıkıldığını Gösteren 8 Davranış

Editor