Image default
Vajinalog + 18

Sıkça Karşılaşılan Cinsel Fobiler Nelerdir?

Cinsel fobiler denilince akla ilk başta vajinismus ya da ilk gece korkusu gelse de, toplumumuzdaki hem erkek hem de kadınları etkileyebilen birbirinden farklı cinsellik temelli başka korku çeşitleri de bulunmaktadır. Çoğu kişinin bildiği vajinismus, genel anlamda cinsel birleşmeden korkmaktır. İlk gece korkusu da buna paralel olarak ilk cinsel birliktelikten korkmaktır. Vajinismusta hastalar birliktelikten sonra aşırı kanama, yoğun acı, ağrı ya da sağlık problemleri yaşayacakları düşüncesinden kurtulamazlar ve penisin vajinaya giremeyeceği kadar kasılmalar meydan gelir. İlk gece korkusu ise hem bu korkuları içerebilir hem de kadınlarda bekaret kanamasının olmaması ya da erkeklerde performans zayıflığı düşünceleri etrafında kendisini gösterebilir.

Genofobi olarak da bilinen cinsellikten korkma hastalığı ise kişilerin fiziksel olarak hiçbir engellerinin olmaması halinde, cinsel birleşmeden korkmalarına ve buna bağlı olarak panik atak geçirmelerine verilen isimdir. Genofobi, diğer cinsel fobiler gibi psikoterapi ile tedavi edilebilecek bir hastalık olup, uzmanlar bu fobiye sahip olanların geçmişlerinde genel olarak cinsel istismara uğradıklarını rapor etmişlerdir. Bunun dışındaki en yaygın sebep ise kişilerin partnerlerinin gözündeki algıları olmaktadır.

Cinselliğe dair fobiler bazen cinselliğin kendisine karşı değil, cinsellik içeren konulara karşı da olabilmektedir. Erotofobi adıyla bilinen bu korku çeşidinde, hastalar cinselliğe dair konulardan korkup, sıkıntı duymaktadırlar. Toplumsal ya da aile içi baskıların bu korkuya temel hazırladığı belirtilmiştir. Bazı hastalar ise cinsel konular sırasında uyarıldıkları için, bunun anlaşılmasını istemedikleri için bu korkuyu geliştirirler.

Özellikle kadınlarda görülen cinsel korkulardan olan fallafobi (erkeklik organı korkusu), androfobi (erkeklerden korkma) ve agrofobi (cinsel istismar korkusu) ise yine temelinde cinsel istismar olması yüksek ihtimalli korku çeşitleridir. Erkeklerin ve erkeklik organının toplum içinde sembolize ettikleri öğelerden kaynaklı olmakla beraber hastaların yetiştirildikleri toplum ve aile yapısı, özellikle çocukluklarında yaşadıkları baskı ve/veya istismarlar gibi pek çok etken bu korkulara zemin hazırlayabilmektedir. Bu korkuların hepsi birbirleriyle bağlantılı olabilmektedir. Örneğin androfobi hastası olan bir kişi buna bağlı olarak genofobi de geliştirebilir ya da erotofobisi olan bir hastada paralel gelişen bir vajinismus durumu da olabilir.

Toplumumuzda sıklıkla görülen agrofobi, vajinismus, genofobi ve diğer cinsel korkuların tedavi edilmeleri oldukça önemlidir. Hastaların geçmişlerine bakılarak korkularının kaynaklarına inilmeli ve gerekli görüldüğü takdirde ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Kişilerin genel sağlıkları ve ruh sağlıkları için fobilerden arındırılmış cinsel yaşamlarının olması hayat kalitelerinin artması için kritiktir.

Benzer Yazilar

Aldatılan Erkek Ve Kadın Nasıl Hisseder?

Ahmet DOĞDU

jennifer nicole lee

Ahmet DOĞDU

Arzulanmak İçin Bunları Yapmalısınız

Editor

Erkeklerin Kadın Cinselliği Hakkında Bilmediği 10 Şey

Ahmet DOĞDU

Sertleşme Sorununa Sert Bir Bakış

Ahmet DOĞDU

Kadının İlişki İstediği Nasıl Anlaşılır?

Editor