Image default
Erkek Sağlık

Soğuk Havalardan Cildiniz Kadar Gözleriniz de Etkileniyor

Düşen hava sıcaklıkları, esen sert rüzgarlar, klimalı ortamlardaki nem azlığı… Tüm bunların olumsuz etkilerini kış aylarında cildinizde rahatlıkla fark edebilirsiniz. Cildiniz için alabileceğiniz önlemleri biliyor olabilirsiniz. Bilmediğiniz şey ise, vücudunuzun en hassas yapıdaki organlarından olan gözlerinizin de kışın üşüdüğü. Özellikle kış aylarında yaşanan göz kuruluğu problemi bunun en büyük belirtisi. Uzmanlar, bu konuda gerekli tedbirlerin alınması konusunda uyarılarda bulunuyor.

Kışın, ısınmak için pek çok farklı yöntemin kullanıldığı alanlara girip çıkarız. Evimizde, işyerlerimizde, arabamızda, oturduğumuz mekanlarda kullanılan ısıtma sistemlerinin bizi rahatlattığı ve sıcak tuttuğu gerçeğinin dışında, havayı kurutma ve nemi azaltma özellikleri de bulunmakta. Bu ortamlarda bulundukça vücudumuzun nem dengesinin olumsuz etkilenmesine sebep oluruz. Olumsuzluklar ilk olarak cildimizde ve solunum sistemlerimizde kendilerini gösteriyor olsa da, gözde batma ve kızarıklık başta olmak üzere, kuruluk hissine bağlı olarak aşırı sulanma gibi belirtiler sayesinde gözlerimizin de etkilendiğini anlayabiliriz. Bu olumsuz belirtiler göz kızarıklığına kadar ilerleyebilir ve rahatsızlık verici olabilirler. Özellikle lens kullanan kişilerin bu belirtileri göz ardı etmeleri, ilerleyen günlerde göz enfeksiyonlarına karşı daha hassas olmalarını da sağlar. Bu nedenle göz sağlığının korunması önemini vurgulayan uzmanlar, bunun için birkaç farklı yöntem de önermektedir.

Klima başta olmak üzere, kalorifer ve ısıtıcı bulunan odalarda oluşan nem kaybının önüne geçilebilmesi bu noktada yapılacak ilk işlemlerden biridir. Odalarda nem makineleri cihazlar bulunması yalnızca gözleriniz için değil, cildiniz ve solunum sistemleriniz için de rahatlatıcı etkiler sağlayacaktır. Bol sıvı alımı da yaşanan nem kaybının telafi edilmesi için önemlidir. Uzmanlar ekstra göz bakımı için nemlendirici göz damlalarının kullanılmasını da önermektedirler. Bir diğer önemli tavsiye de göz sağlığı için temel ihtiyaçlardan olan omega-3 içerikli besinlerin tüketilmesi yönündedir.

Gelişen teknolojinin sağladığı olanaklardan faydalanılması da bu seçeneklerden biri olmaktadır. Yaygın kanının aksine güneş ışınları sadece yazın değil, kışın da oldukça zararlıdır. Özellikle karlı ortamlarda buz kütlelerinin yansıtıcı etkileri nedeniyle gözlerimize olduğundan fazla zarar verebilirler. Bu nedenle kışın güneş gözlüğü kullanılması yararlı olacaktır. Her türlü hava koşuluna uyum sağlayabilen gözlükleri de tercih edebilisiniz.

Kışın yaşanan göz üşütmesi probleminin ciddiye alınması ve gerekli önlemlerin alınması sağlık açısından önemlidir. Olumsuz hava şartlarından ve nem kaybından etkilenmemek için, sağlığımıza dikkat etmeli ve cildimizin nem dengesine verdiğimiz kadar gözlerimizin de nem dengesine önem vermeliyiz. Dikkatli beslenmek, bol su tüketmek, gerekli görüldüğü durumlarda göz damlası ve gözlüklerden yardım almak göz sağlığımızı korumak için yapabileceklerimiz arasındadır.

Benzer Yazilar

Saç Dökülmesinin Evreleri

Ahmet DOĞDU

Siyah Noktalarınızdan Kurtulmak için Bunları Uygulayın

Editor

Erkekler İçin Afrodizyak Etkili 3 Yiyecek

Ahmet DOĞDU

Erkek Spermleri Kadınlarda Kanser Tedavisinde Kullanılacak

Jinekomasti Nedir?

Editor

Erken Boşalmanın 5 Nedeni

Editor