Image default
Erkek Moda

Son Zamanların Trend Erkek Sokak Giyim Modelleri

Sokak modası, geçmişten günümüze moda dünyası içerisindeki birçok parçayı bir araya getirip giymemiz olarak görülebilir. Birçok tasarımcı ilham kaynağının sokak modası olduğunu söylemektedir. Genel bir kurala tabii olmayan insanların, yaratıcıklarını katarak kendi stillerini yaratma fırsatını yakaladığı sokak modası, günümüzde oldukça ilgi görmektedir. Farklı yaşam tarzlarını yansıtan sokak modası, insanların müzik zevklerinden hayata karşı duruşlarına kadar birçok şeyi sergiler niteliktedir. Özgürlüğün bu denli ön planda tutulduğu sokak modasında, kadın erkek giyimlerinin arasındaki sınır kalkmış, her iki cinsiyetin de kıyafetlerinin harmanlanarak özgün bir moda akımı yaratılmasına olanak sağlanmıştır. Bugün erkek sokak giyimine baktığımızda bu harmanın etkilerini görebilmekteyiz. Burada son yıllarda gelişerek ve değişerek trend olan erkek sokak giyim modellerini ele alacağız.

Özgün Tarzıyla: Hipster

Erkek sokak giyimlerinin vazgeçilmezlerinden biri olan "hipster", 1940'larda ortaya çıkan bir stil akımıdır. Bu akımın başlıca özellikleri arasında; kareli gömlekler, desenli hırkalar, dar kesim gömlekler, skinny pantolonlar, kalın çerçeveli gözlükler , hayvan figürü kolyeler, renkli ip bileklikler ve fularlar görülmektedir. Hipster giyim tarzında vintage akımının özellikleri göze çarpar niteliktedir. Günümüzde artık sıkça karşılaştığımız hipsterler salaş,rahat ve entel bir görünümün peşindedir. Bazı markalar hipsterlere yönelik ürünler üretmektedir. Bunlardan başlıcaları; Vans, Brandy Melville,Pascun ve Free People'dır. Bunların dışında vintage tarzı ürünler satan butikler de işinizi görecektir. Eğer siz de bir hipster olmak istiyorsanız bu markalara ve butiklere göz atabilirsiniz. 2017 sokak modası, hipster etkileriyle kendini göstermeye devam edecektir.

2017-sokak-modasi.jpg

Doğa'nın Yansıması: Lumbersexual

Zaman zaman hipster ile karıştırılan lumbersexual, hipsterlığın daha sert ve daha erkeksi halidir. Erkeksiliğin ön planda tutulduğu bu akımın en belirgin karakteristikleri arasında, sakal bırakmak, doğayla iç içe olmak, kaslı vücut yapısına sahip olmak ve yoğun dövmeli vücuttur. Lumbersexual denince akla ilk gelen oduncu gömlekler ve uzun deri botlardır. Özellikle bu akımla özdeşleşen uzun sakal modası 2016'da olduğu gibi 2017'de de etkisini sürdürecek. 'Lumbersexsual erkek' gibi bir terim çoktan kelime dağarcığımıza girdi bile. Bugün popüler kültürün ürünü olan diziler ve filmlerde bu tarzın örneklerini görüyoruz.

erkek-sokak-giyim.jpg

Umarsız Bir Görünüm : Grunge

Moda dünyası ilhamını çoğu zaman müzikten alır. Grunge da moda dünyasına bu şekilde yer eden akımlardan birisidir. Özellikle Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain ile özdeşleşen grunge akımı agresif ve umursamaz bir tavır sergiler. Grunge stilini oluşturan parçalar arasında; eski veya yırtık jeanler, ekose gömlekler, parka, çizgili triko, militar ceket, ince ip ya da deri bileklikler, V yakalı oversize tişörtler ve dirsekleri yamalı uzun kollu tişörtler gösterilebilir. Grunge akımının sergilediği tavır ani ve çabasız bir görünüm elde etmektir. Bugün erkek sokak giyim modasına baktığımızda bu akımın etkilerini görebiliriz. Özellikle 2017 yaz sezonu Zara, Bershka, H&M ve Stradivarius gibi inditex mağazalarında grunge parçalara ulaşmanız mümkün.

erkek-sokak-giyimi.jpg

Moda'ya Karşı Duruşuyla Anti-Trend : Normcore

Zamanının gözdeleri arasında olan, 90'ların moda trendleri yeniden vazgeçilmezlerimiz arasına girdi.

Bu geri dönüş çok tanıdık olan ama aynı zamanda değişerek ve gelişerek günümüz moda dünyasına renk katan yeni trendlere zemin oluşturmuştur. Bu trendlerden birisi olan normcore, moda olana karşı bir duruş sergilemektedir. 2017 sokak modasında sıkça karşılaştığımız normcore akımı, eskileri değerlendirmek ve kendi stilini oluşturmak üzere modaya karşı bir baş kaldırıştır. Günlük ve göze çarpmayan, sıradan ve pastel renklerden oluşan bu trend, en basit haliyle; jeanler, oversize denim ceketler, tulumlar, bol kazaklar ve spor ayakkabılardan oluşmaktadır.

Günümüz erkek sokak giyim trendleri daha rahat,salaş ve sportif parçaların ön planda tutulduğu hipster, lumbersexual, grunge, normcore gibi akımların etkisindedir. Bu moda akımlarından görüleceği gibi günümüz erkek modası , şort, jean, tişört gibi sade parçaları günümüz trendleriyle harmanlayarak yeni bir akım oluşturabilmektedir. Aslına bakılırsa trend olan giyimlere karşı eleştirel duruş sergileyen moda akımları, beraberinde yeni trendleri getirmektedir. Moda akımları her ne kadar popüler kültürden uzaklaşmaya çalışsa da aslında yeni bir popüler kültür oluşturmaktadır.

Benzer Yazilar

Ayakkabı ve Kıyafet Modası

Ahmet DOĞDU

2017 İlkbahar Aylarında Erkekler Ne Giymeli?

Ahmet DOĞDU

Parça Parça Kıvanç Tatlıtuğ Stili

Ahmet DOĞDU

Erkek Cekette Drop Nasıl Kullanılır?

Ahmet DOĞDU

Tarz Sahibi Erkekler İçin Mayo Önerileri

2018 Erkek Sokak Modasında Dikkat Çeken Öneriler

Yorum Yaz