Image default
Erkek Sağlık

Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sperm dondurma yapımı, taze spermin cerrahi yolla ya da boşalma yoluyla temin edilmesi ile başlar. Sperm dondurma gereksinimi üreme engelleyici herhangi bir hastalığın tedavisi öncesinde (vasektomi gibi) ya da gelecekte gereksinim duyulabilecek yardımlı üreme tedavileri için ya da fertilite tedavisi öncesinde gereksinim duyulan garantiye alma yöntemidir.

Nasıl Yapılır?

sperm-dondurma-islemi-nasil-yapiliyor.jpg

Elde edilecek spermin kalitesi açısından örneği almadan önceki 2 – 4 gün arasında cinsel aktivitenin olmaması gerekmektedir. Daha uzun süre sperm depolanmasının beklenmesi sperm sayısını artırmaz aksine ölü ve anormal sperm oluşumuna neden olur.

Sperm üretildikten sonra bir saat içinde laboratuvara ulaştırılmalıdır. Uzun süre meni içinde kalan sperm zarar görecektir. Sperm bu ulaştırma esnasında oda sıcaklığında tutulmalıdır. Uygun saklama kabı ile laboratuvara ulaştırılan sperm analiz edilir. Analiz sonucunda hareketli meni sayısı, spermin toplam sayısı, varsa sperm sayısında azlık ya da menide hiç sperm olmaması durumları ile karşılaşılabilir. Analizde sorun çıkmazsa numune özel sperm dondurma sıvısı içinde yavaş dondurma tekniği ile sıvı azot içinde korumaya alınır.

sperm-dondurma-islemi-dondurulmus-sperm-kalitesi.jpg

Dondurulmuş sperm kalitesi, taze sprem ile genellikle aynı seviyededir. Teknik bir dezavantaj yoksa tedavi yoluyla döllenme aşamasında taze spermden farklı bir yönü yoktur. Başarı şansı taze spermle aynı seviyededir.

Sonsuza Dek Saklanabilir

Sperm dondurma işlemleri bu aşamada tamamlanmış olur. Bu aşamadan itibaren spermleriniz normal koşullar sürdükçe sonsuza dek koruma altında demektir.

Dondurulmuş sperm, kişinin talebi üzerine herhangi bir yardımlı üreme tedavisi için dondurma işleminden çıkarılabilir. Yine birey artık numunesinin artık saklanmasını istemediğinde dondurma işlemi sonlandırılır. Vasiyet üzerine çıkarılır. Dondurma işleminin yaklaşık 200 Euro kadar yıllık bir ücreti vardır. Ücretini ödemediğinizde dondurma işlemine son verilecektir.

dondurulmus-sperm-nedir-sperm-nasil-dondurulur.jpg

Türk yasaları, dondurulmuş spermin ancak sahibi tarafından kullanılmasına izin verir. Dondurulmuş sperm sahibinin izni ile yardımcı üreme teknikleri için kullanılabilir.

Sperm dondurma uygulaması gelecekte yaşanabilecek üreme yeteneği kaybı karşısında önemli bir tedbir niteliğindedir. Teknik olarak taze spermden farklı yönü ve sonucu olmaz. Teknolojik gelişmeler insan geleceğini farklı uygulamalar ile güvence altına almaya devam ediyor.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Vertigo Sorunu

Kapsamlı Yaz Hijyeni Kılavuzu

Ahmet DOĞDU

Tıraş Sonrası Tahriş Belirtilerine Son

Ahmet DOĞDU

Dümdüz Bir Karın İçin 7 Yol

Editor

Seksle ilgili yanlış bildikleriniz…

Ahmet DOĞDU

Masturbasyonun Sağlık Açısından Faydaları Ve Zararları

Editor

Yorum Yaz