Image default
Erkek Sağlık

Sperm Hakkında 8 Gerçek

Bilindiği üzere sperm erkek üreme hücresine verilen isimdir. Erkeklerde testislerde üretilen sperm, ergenlik çağı ile üretimi başlar. Spermin uç kısmında kadın yumurtası ile döllenme anında yumurtaya akacak olan kalıtsal bilgi yani diğer adı ile DNA bulunur.

Spermin içeriği ise oldukça ilginç ve zengindir. Yapısında bol miktarda protein, C ve B12 vitaminlerini ve pek çok aminoasit ve enzim bulundurur.

1) Sperm Hücresinin Özellikleri Nelerdir?

Sperm hücrelerinin baş, gövde ile kuyruk şeklinde üç kısımdan meydana gelmektedir. Baş kısmı çoğunlukla yumurta hücresinin içine girme işlevini gerçekleştirmektedir bu yüzden yumurta hücresinin dış tabakasını eritebilecek kadar güçlü maddeler içermektedir. Gövde kısmı ise özellikle canlı kalmaları ve hareket etmelerini, enerjisini sağlayacak maddelerde depolamaktadır. Kuyruk kısmı sperm hücresinin canlı olarak hareketli kalmasını sağlamaktadır. Kırbaç şeklinde ilerlemeye çalışan sperm hücresi özellikle yumurta hücresini arayarak bulmaya çalışmaktadır.

spermin-faydalari.jpg

2) Sperm Yoğunluğu Kişiden Kişiye Değişiklik Gösterebilmektedir

Kişinin cinsel birliktelik yoğunluğu, beslenme düzeni, aldığı vitaminler dâhil olmak üzere spermin yoğunluğu değişiklik gösterebilir.

3) Vücutta En Uzun Sürede Üretilen Madde

Sağlıklı bir erkeğin sperm üretim süresi 12-14 hafta arasında değişmektedir. Vücuttaki hiçbir madde bu kadar uzun süre üretilmemektedir.

4) Besinlerin Sperm Üzerindeki Etkisi

Yediklerinize bağlı olarak spermin tadı ve kokusu farklılık gösterebiliyor. Örneğin, kırmızı et yenildiğinde oldukça ağır kokuya sahip olan sperm, greyfurt yenildiğinde daha iyi bir tada ve kokuya sahip olduğu biliniyor.

sperm-sayisi-etin-sperm-uzerinde-etkisi.jpg

5) Sperm Kalitesi Giyiminize Bağlı

Dar giyinmenin vücuda zararlı olduğu zaten çoğu insanın bildiği bir şeydi.  Yurtdışında yapılan bir araştırmada erkekte sperm sayısını etkileyen etkenlerin başında gelenlerden birinin de dar giyim olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle dar iç giyim, testislerin vücuda daha yakın olmasını sağlayarak testislerin ısının artmasına yol açmaktadır.

6) Aşırısı Zarar!

Belirli bir ölçüde yapıldığında sperm dostu olan egzersiz aşırıya kaçıldığında bir düşman konumuna geçtiği bilinmektedir. Uzun ve yoğun egzersizler hormon profilini değiştirerek, testosteron miktarını azaltmaktadır.

7) Obezite Sperme De Zararlı!

Beslenmeye bağlı olarak spermin tadı ve kokusunda değişiklik olabileceğini söylemiştik. Aynı şekilde yağ oranı yüksek besinleri fazla tüketmek, sağlıklı besinlere ağırlık vermemek sperm sayısındaki düşüşe ve buna bağlı olarak düşük doğurganlığa sebebiyet vermektedir.

sperm-sayisi-obazitede-sperm.jpg

8) Cilt Bakımında Sperm

Spermin yapısı içerik yönünden oldukça zengin demiştik. Spermin faydaları buna bağlı olarak da oldukça ilginç. Biraz şaşırtıcı olsa da sperm yapısında bulunan spermidin, cildi yenileyici bir özelliği olduğu bilim insanlarınca kanıtlanmış. Sadece sperm hücresinde değil, greyfurt ve soya fasulyesinde de aynı yoğunlukta spermidin hücresi bulunmaktadır.

Benzer Yazilar

Seksin vücuda faydaları

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde kıl dönmesi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Siyah Nokta Sorunu ve Çözümleri

Ahmet DOĞDU

Bölgesel Zayıflama için Hayat Kurtaran 6 Tüyo

Editor

Orgazm taklidi yapmak yararlı!

Ahmet DOĞDU

Seksin yaşı var mı?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz