27.3 C
Istanbul, TR
Çarşamba, Tem 17, 2019
Erkek Sağlık

Sperm kalitesini korumanın yolu

Araştırmalar kısırlığa yol açtığı bilinen Bisphenol-A (BPA) bileşiminin ne kadar farklı yollarda vücuda etki edebildiğini gösteriyor. Milliyet’te de yer alan habere göre, dünyanın 24 ülkesinde yayınlanan Doğurganlık ve Kısırlık Dergisi, erkeklere sperm kalitelerini korumak için şu tavsiyeleri verdi:
1- ALIŞVERİŞ FİŞLERİ: Alışveriş fişlerinde bulunan mürekkep kısırlığa neden olan Bisphenol-A (BPA) maddesi içeriyor. Bu kimyasal vücuda ciltten kana geçerek giriyor.
2-KONSERVE YİYECEKLER: Konservelerde saklanan yiyeceklerin ambalajında bulunan çeşitli kimyasalların kısırlık riskini artırdığı düşünülüyor.
3-SEKS ALETLERİ: Yatak odasına heyecan getirmek için kullanılan seks aletleri sentetik plastik malzeme içerdiği için bol miktarda Bisphenol-A (BPA) içeriyor.
4-BANYO ÜRÜNLERİ: Kullanılan şampuanlar, sabunlar hatta perdeler bile sperm kalitesini düşürebiliyor. Kimyasal yöntemlerle hazırlanmış temizlik ürünleri sıcak suyla birleştiğinde zararlı hale gelebiliyor.
5-SEBZELER: Tarım ilaçlarından yeterince arındırılmamış sebzeler risk grubunda yer alıyor.
6-ISITILMIŞ ARAÇ KOLTUKLAR: Isıtmalı araç koltuklarının testislere zarar vererek sperm kalitesini düşürüyor.
7-KÖTÜ KOŞULLARDA SAKLANMIŞ BALIKLAR: Balıkların bozulmasını engellemek için kullanılan soğutma teknolojisi bu işlemi gerçekleştirirken birtakım kimyasallardan faydalanıyor. Bu kimyasallar risk grubunda yer alıyor.

Benzer Yazilar

Orgazm taklidi yapmak yararlı!

Erkek Sağlık

Erkeklerde Ter Kokusu Problemi

Editor

Seks için en uygun saat

Erkek Sağlık

Erkeklerde Vertigo Sorunu

Yazın Saç Bakımınız İçin Gerekenler

Editor

Erkekler aldatmaya nasıl bakıyor?

Erkek Sağlık