23.9 C
Istanbul, TR
Perşembe, Tem 18, 2019
Erkek Sağlık

Sperm Sayısını Artıran 8 Faydalı Yiyecek

Çocuk sahibi olmak isteyip olmayan çiftlerin dikkat etmesi gereken durumlardan birisi de sperm sayısıdır. Düşük sperm sayısı, yumurtanın döllenmesi şansını düşürür. Düşük sperm sayısının fiziksel problemler, stres gibi birçok nedeni olabilir. Peki sperm sayısı nasıl çoğalır?  Sperm sayısını arttırmak için yiyeceklerden faydalanmak mümkün. İşte sperm sayısını artıran 8 faydalı yiyecek:

Kırmızı Et

Kırmızı et yoğun olarak L-carnitine denilen besleyici bir madde barındırır. Bu madde de sperm sayısının artmasına yardımcı olur.

Somon Balığı

Somon, omega-3 bakımın oldukça zengin bir besindir. İnsan üremesi üzerine yapılan bir çalışmada, yağ asidi bakımından zengin balıklar tüketen erkeklerin sperm sayısının, Omega-3 almayanlara göre daha fazla olduğu görülmüştür.

Mantar

Mantar, içinde bulundurduğu D vitamini ile seks hayatını iyileştirecektir. Aynı zamanda kan akışını hızlandırmasıyla bilinen mantar, bu özelliğiyle ereksiyon problemlerinin çözülmesine yardımcı olacaktır.

Kabuklu Yemişler

Fındık ve benzeri kabuklu yemişler sperm sağlığı için oldukça faydalıdır. Yapılan bir çalışmada günde 75gr. Ceviz tüketiminin spermlerin zindeliğini, hareketliliğini olumlu etkilediği görülmüştür. Ayrıca badem ve yer fıstığı da spermlerinizin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bunun nedeni kabuklu yemişlerde bulunan doymamış yağ asitleridir.

İstiridye

İstiridye yoğun miktarda zink içerir ve zink spermin temel taşlarındandır.

Kırmızı Meyve ve Sebzeler

Doğal yollardan biriside; sperm sayısını arttıran bitkiler. İçi veya dışı kırmızı olan sebze ve meyveler erkek üretkenliğine olumlu etki yapar. Kırmızı meyve ve sebzeler lycopone maddesi içerirler. Yapılan araştırmalar sonucu; lycopone maddesinin sperm sayısını %70’e kadar arttığı görülmüştür.

Havuç

Yüksek oranda A vitamini içeren havuç, sperm hızını arttıran yiyecekler arasındadır.

Muz

Muz da sperm sayısını ciddi derece artıran Bromelain enzimi bulunmaktadır.

Benzer Yazilar

Sağlıklı Yaşam Ve Check Up

Erkek Sağlık

Kızlara Sorduk: Erkekte Vücut Tıraşı

Erkek Sağlık

Erkeklerde Ergenlik Dönemi Cinselliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Aşırı Kilonun Sekste Olumsuzlukları Var Mıdır?

Editor

Aldatan kadın nasıl kendini ele veriyor?

Erkek Sağlık

Elektronik Sigara Tehlikesi

Editor