Image default
Erkek Sağlık

Spermi olmayan erkeklere müjde!


Tekirdağ Çorlu Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Euro Fertil Tüp Bebek Merkezi’nin işbirliğiyle kısırlık ve tüp bebek konulu seminer düzenlendi. Seminerde konuşan Dr. M. Hakan Özörnek; “Spermi olmayan erkeklere de testis dokusundan elde ettiğimiz spermleri kullanarak yardım edebilmekteyiz” dedi.

Çorlu Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirilen seminere, çok sayıda çift katıldı. Çorlu Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen seminerde, çalışmalarını uzun yıllar Düsseldorf Üniversitesi Üreme Sağlığı Merkezi’nde sürdürmüş, başarıları uluslararası düzeyde kabul edildiği belirtilen Dr. M. Hakan Özörnek, kısırlık tedavisi ve tüp bebek uygulamalarındaki en son teknikleri slayt gösterisi eşliğinde anlattı. Son yıllarda bilim ve teknolojiye paralel olarak çocuk arzusu gerçekleşmeyen çiftlerin tanı ve tedavisinde büyük bir gelişme yaşandığını belirten Özörnek, kısırlık tedavisinde yeni bir yöntem olan “One Stop Clinic” hakkında bilgiler verdi. Dr. Özörnek, “One Stop Clinic’de amaç, erkek ve kadın hastaları aynı çatı altında tanısal açıdan değerlendirerek tek seferde teşhis koymaktır. Gerekli testlerin sonuçları 3 saat gibi kısa bir süre içerisinde hastaya bildirilmektedir. Çiftlere yüzde 85 oranında çocuk yapamamalarının sebepleri açıklanmakta ve tedavi önerileri sunulmaktadır. Sonucun çok kısa bir sürede öğrenilmesi, çiftlere isterlerse tedaviye başlama imkanı da vermektedir. Bu sistem sayesinde çiftler, testler için farklı laboratuarlara gitmekten, zaman ve efor harcamaktan kurtulmaktadır” dedi.

Tüp bebek uygulamalarında TESE operasyonlarının da yeni imkanlar sağladığını ifade eden Özörnek, “Erkek kısırlığı tedavisindeki en son yenilikler sayesinde artık gelişkin spermi olmayan erkeklere de testis dokusundan elde ettiğimiz spermleri kullanarak yardım edebilmekteyiz. TESE operasyonlarıyla sperm testi ‘sıfır’ çıkan erkeklerin yarısında yeterli olgun sperm elde edilebilmektedir” diye konuştu.

Kısırlık ve tüp bebek uygulamalarıyla ilgili tanı ve tedavi yöntemlerini de anlatan Dr. M. Hasan Özörnek, seminere katılan çiftlerin sorularını da cevapladı. Daha sonra çiftlerle ayrı ayrı görüşmeler yapan Özörnek, onların şikayetlerini dinleyerek tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Göksel GÜRSOY / ÇORLU (AHT)

Benzer Yazilar

Sertleşme Bozukluğuna Neden Olan Unsurlar

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Vertigo Sorunu

En seksi seks sırları

Ahmet DOĞDU

Doğal Penis Büyütme ve Geliştirme

Editor

Erkeklerde Ergenlik Dönemi Cinselliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Prostat kanserine karşı kahve

Ahmet DOĞDU

1 Yorum

freE frostwire 07 Aralık 2010 at 11:47

thanks

Cevapla

Yorum Yaz