Image default
Sportaküs

Spor Öncesinde Karbonhidrat Alımı Nasıl Olmalı?

Karbonhidrat ve protein tozu alımını dengeli beslenme eşliğinde gerçekleştirmek, spor performansını daha yüksek noktaya çıkarmaktadır. Daha iyi kas geliştirmek ya da dengeli şekilde etkin kilo verebilmek için, beslenme koşulları doğru program dahilinde sağlanmalıdır. Vücut geliştirme çalışmaları gerçekleştirirken ele alınması gereken ilk unsur doğru beslenmedir.

Özellikle karbonhidrat, protein ve takviye amaçlı kullanılan protein tozunu bazı etmenlere dikkat edilerek almak gerekmektedir. Bu konuda öncelikle kişi vücudunu tanımalı ve bünyesinin kaldırabileceği dozda karbonhidrat ve protein alımı sağlanmalıdır.

Karbonhidrat ve Protein Tozu
Karbonhidrat ve Protein Tozu Nedir?

Karbonhidrat İçeren Besinlere Dikkat

Karbonhidrat içeren besinler vücut geliştirme çalışırken ya da kilo verirken hem olumlu hem de olumsuz etmen teşkil eder. Özellikle yüksek karbonhidrat alımı kilo verme konusunda istenmeyen sonuçlar doğurur. Ancak aynı zamanda dengeli ve doğru besin kaynakları üzerinden karbonhidrat alımı, pek çok avantaj sağlamaktadır.

Bu konuda karaciğerimizde ya da kaslarımızda depolanmış olan enerji kaynağı glikojenler parçalanarak, spor aktivitesinde kullanılır. Açığa çıkan glikoz enerji açısından büyük öneme sahiptir. O yüzden spor öncesi istenilen enerjinin yakalanması adına, vücut yapısına bağlı olarak dengeli karbonhidrat alımı egzersiz için yeterli gelecektir.

Karbonhidrat İçeren Besinler
Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Spor Öncesi Beslenme Konusunda Karbonhidrat Alımı

Karbonhidrat alımı, yapılacak spor aktiviteleri için protein kadar büyük öneme sahiptir. Nitekim spor yaparken kaslar yıkılır ve dinlenme anında reaksiyon ile beraber protein yeniden sentezle vücutta inşa edilir. Burada unutulmaması gereken en önemli unsur eğer kas yapıcı vücut çalışması gerçekleşiyorsa, mutlaka bir gün önceden gerekli olan karbonhidrat alımının sağlanmasına dikkat edilmesidir.

Bir gün önce aldığımız karbonhidrat tüketimi, spordan 1-2 saat önce aldığımız karbonhidrattan çok daha etkilidir. Bu sayede bir gün içerisinde karbonhidrat glikojene dönüşmektedir. Böylece spor yaparken glikojen parçalanır ve glikoz enerji olarak kullanılır.

Benzer Yazilar

Kalesini En Uzun Süre İle Gole Kapatan Eldivenler

Editor

Kadınların İlgisini Hangi Sporları Yapan Erkekler Çeker

Ahmet DOĞDU

Sigara ve Vücut Geliştir(ME)

Editor

Yeşil Çay Etkisi İle Yağ Yakma

Editor

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Karın Ve Bel

Ahmet DOĞDU