Image default
Sportaküs

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapmak sadece bir aktivite değil, esasında bir yaşam biçimi olarak kabul ediliyor. Çünkü spor yapan bireyler sporu birkaç ay değil yaşamları boyunca yapabilecekleri şekilde hayatlarına dahil ediyorlar. Kimi insan sporu zayıflamak için yaparken kimi insan var olan fiziğini korumak için yapıyor. Sadece bedenini esnetip yaşam ve hareket kalitesini arttırmak için de yapanlar var. Spor yapmak sadece bedensel değil zihinsel olarak da dinçlik sağlıyor. Vücuttaki mutluluk hormonu seviyesini de yükselten spor, bu kadar güzel ve yararlıyken dikkat edilmesi gereken unsurları da içerisinde barındırıyor. Peki, spor yaparken nelere dikkat etmeli ve ne şekilde spor yapmalıyız?

Beslenme Biçimi Nasıl Olmalı?

Sadece spor yapmak sağlıklı bir yaşam için yeterli olmuyor. Sporun sağlıklı beslenme ile birlikte desteklenmesi gerekiyor ki vücut spordan dengeli olarak fayda sağlayabilsin. Bir taraftan spor yapıp diğer taraftan yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek vücudu yormaktan öteye geçmeyecektir. Protein ağırlıklı beslenmek ve faydalı yağları dengeli oranda almak yapılması gereken en önemli noktalar içerisinde yer alıyor. Örneğin, spor yapan bir kişi yumurta, peynir, süt, yulaf, tahıl ağırlıklı beslenmeli ve faydalı yağ alması için de fındık, badem ya da zeytinyağı gibi besinlerle desteklemelidir. Sabah kahvaltı öğününü es geçmemeli ve kahvaltıyı protein ağırlıklı yapmalı, aralarda fındık, badem ve süt gibi ürünler tüketmelidir. Sporu ne zaman yapacaksa hemen sonrasında protein tüketimi yapmalıdır. Spor sonrası protein tüketimi kas gücünü destekleyecektir.

Hangi Zamanlarda Nasıl Spor Yapılmalı?

En çok yanılgı yaşanan durumlardan biri de sporun türü ve zamanı oluyor. Hiç spor yapmamış biri düzenli spor yapmaya karar verdiyse öncelikle 20 dakikalık tempolu yürüyüşle başlamalıdır ve bu süreyi 5 günlük periyodlarla arttırmalıdır. İdeal yürüyüş süresi bir saat tempolu yürüyüş ve on dakika koşudur. Ancak bu seviyeye gelmek için gerekli kondisyonun oluşturulması gereklidir. Spor için en ideal zaman sabah 09.00-11.00 ya da saat 16.00-18.00 arasıdır. Bu zamanlar metabolizmanın en hızlı çalıştığı zamanlar olduğu için enerji de o kadar fazla olacaktır.

Herhangi spor dalıyla düzenli olarak ilgilenmek isteyenler için yüzme ya da pilates idealdir. Yüzerken tüm kaslar çalışır ve bir süre sonra vücut esnekliği sağlar. Pilates de içerisinde barındırdığı hareketlerle hem zayıflama sağlar hem de vücuda esneklik verir. Ancak hangi spor dalı olursa olsun kulaktan dolma bilgilerle değil o dalın dersini veren hocalar eşliğinde öğrenerek uygulama yapılması gerekir.

Benzer Yazilar

Erkek Dediğin Fit Olmalıdır!

Ahmet DOĞDU

Ofiste Yapabileceğiniz Antrenmanlar

Ahmet DOĞDU

Yağ Yakıcılara Bir de Bu Yönden Bakın

Editor

Fitness Sporuna Başlamamız İçin 5 Sebep

Editor

Snowboard Hakkında Bilinmesi Gerekenler..

Ahmet DOĞDU

Spordan Sonra Ne Yemeli?

Ahmet DOĞDU