Image default
Sportaküs

Spor Yaparken Ne Kadar Su İçilmeli?

Spor ve su, sporseverlerin en vazgeçilmez ikililerinden biridir. Spor yaparken vücudunuz aktif olduğundan daha fazla su kaybedersiniz. Spor öncesinde, spor esnasında ve sonrasındaki sıvı alımı antrenman performansınızı etkileyen önemli bir unsurdur. Peki sporcuların su tüketimi nasıl olmalı ve su içmenin faydaları nelerdir?

Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Spor ve su ikilisinin önemine dikkat çekmişken bunu nasıl yapmanız gerektiğine göz atalım. Öncelikle spor yaparken susamasanız veya terleme olmasa bile su kaybettiğinizi bilin. Kaybettiğiniz suyu mutlaka telafi etmeniz gerekiyor. Bu nedenle spor öncesinde, spor yaparken ve spor bitiminde su içmeye dikkat etmelisiniz.

​​​​​​​Spor Öncesi Su Tüketimi

Spordan önce su tüketimi oldukça önemlidir. Eğer akşamları idman yapıyorsanız, gün içerisinde mutlaka yeteri kadar su tüketmelisiniz. Hatta kardiyo ağırlıklı spor yapmayı seviyorsanız bu hususa daha fazla özen göstermelisiniz. Gün içinde en az 1,5-2 litre su içmeniz gerekiyor.

Spor ve Su
Spor ve Su Önemi

​​​​​​​Spor Esnasında Su Tüketimi

Antrenmanın hemen öncesinde alacağınız bir miktar su sizi hem idmana hazırlar hem de performansınızı artırır. Antrenmanınızın hemen öncesinde 150-300 ml. arası su içmenizde fayda var. Ayrıca, spor sırasında da 15-20 dakikada yarım su bardağı su tüketmelisiniz.

​​​​​​​Spor Sonrası Su Tüketimi

Antrenman sonrasında sıvı ve su tüketimi de önemle üzerinde durmanız gereken bir konu. Spor boyunca kaybettiğiniz suyu vücuda geri vermelisiniz. Bu yüzden bol miktarlarda su içmeyi sakın ihmal etmeyin. Böylece spor sonrası bitkinliğin de önüne geçmiş olursunuz. Aynı zamanda idman sonrasında tüketilen su sizi bir sonraki güne hazırlar.

Bol Su İçmenin Faydaları
Bol Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Bol Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Bol su içmenin faydaları saymakla bitmez. Su tüketimi, vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşan biz insanlar için olmazsa olmazlardan. Sporcular için su içmenin faydaları ise biraz daha özel bir konu. Peki bir sporcu için bol su içmenin faydaları nelerdir?

  • Spor öncesinde içilen su sizi antrenmana hazırlar.
  • Spor esnasında içilen su performansınızı ve idman kalitenizi artırır.
  • Spor sonrası içilen su vücudun kaybettiği sıvıyı tamamlar ve yorgunluğun önüne geçer.
  • Spor sırasında ve öncesinde su içmenin faydaları arasında yer alan bir diğer husus da, bol ter atılan idmanlarda dehidrasyonun önüne geçer.

Benzer Yazilar

Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Editor

Fitness Yaparken Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Sihirbaz Pump’ın Sihirli Tesiri

Editor

TiBETiN GENÇLiK PINARI 5 HAREKET

Ahmet DOĞDU

Luiz Gustavo Dias Kimdir?

Editor

Fenerbahçe’nin Yeni Forma Sponsorları Belli Oldu

Editor