Image default
Sportaküs

Spora Yeni Başlayanların Yaptığı 4 Hata

Spor sağlıklı bir vucuda sahip olmak için olmazsa olmaz bir aktivitedir. Sağlıklı bir vucudun yanı sıra sağlıklı bir psikoloji için de spor şarttır. Fakat spordan sağlıklı sonuçlar elde edilebilmek için bilinçli hareket etmek gerekmektedir. Özellikle spora yeni başlayanlar bazı hatalar yapmaktadır. Bu da spordan verim alınamamasına neden olmaktadır. İşte spora yeni başlayanların yaptığı hatalar:

spor-yapan-erkek.jpg

1 . Çok Kısa Bir Sürede Büyük Beklentilere Girmek

Spora başlayanların çoğunlukla yaptığı hatalar arasında çok kısa bir süre içinde büyük beklentilere girmek de vardır. Bu şekilde bekleneni yakalayamayan kişiler de ümitsizliğe düşerek sporu kısa bir süre sonra bırakabilmektedir. Bu yüzden spor yapılırken gayet sabırlı oluması gerekmektedir. Ayrıca bilinmesi gerekir ki önemli olan fit olmak için kilo vermek amaçlanıyorsa bunun birden bire yüksek miktarlar da olmasından ziyade sağlıklı olaca iekilde olması sağlanmalıdır. 

2 . En Üst Düzeyde Spora Başlamak

Spora başlayan insanlar bilinçsiz hareket ederek spora en üst düzeyde başlayabilmektedir. En ağır hareketlerden başlayan kişiler spora ayırdığı zamanı dolduramayınca ya da hareketleri tam olarak yapamayınca kendine güvenini kaybedebilmektedir. Bu yüzden spora başlayan kişilerin spora başlarken gerekirse bir uzman tavsiyesi alarak ilk yapması gereken vucuduna göre uygun olan hareketlerden başlaması gerekmekdtedir. 

spora-yeni-baslayanlarin-yaptigi-hatalar.jpg

3 . Isınma Hareketleri Yapmadan Spora Başlamak

Spora başlayanların yaptığı hatalar arasında despora ısınma hareketleri yapmadan başlamalarıdır. Isınma hareketlerini önemsemeyen kişiler bu hareketlere zaman ayırmadan spora başladıkları için spordan istenilen verimi alamadıkları gibi vucutlarında bazı sıkıntılara neden olabilmektedir.

4 . Düzensiz Spor Yapmak

Spordan tam verim alabilmek için uyulması gereken en önemli şeylerden biri sporu düzenli olarak yapmaktır. Plansız olarak sadece akla gelen zamanlarda spor yaparak istenilen sonuca tam olarak varılamayabilir. 

Benzer Yazilar

Bilardo Tarihi

Ahmet DOĞDU

Dalış Sporu ile İlgilenen Erkeklere Özel Saat Tasarımları

Ahmet DOĞDU

Sporun En trend Hareketi; Lunge

Ahmet DOĞDU

Setler Arası Kaç Dakika Dinlenilmelidir?

Editor

Yüzmenin Erkek Fizyolojisine Etkileri

Ahmet DOĞDU

Fenerbahçe’nin Yeni Forma Sponsorları Belli Oldu

Editor

Yorum Yaz