Image default
Sportaküs

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

SPORDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve fit bir görünüm kazanmak için spor yaparken doğru olarak bildiğimiz birçok detay aslında yanlış olduğunu ve bu yanlışları nasıl düzelteceğinizi mercek altına aldık. İşte öne çıkan hususlar.

spor-ve-yoga

BÖLGESEL ISINMA YETERLİ DEĞİLDİR

Sporda doğru bilinen yanlışlar arasında ilk dikkati çeken husus bölgesel ısınma alışkanlığıdır. Bölgesel ısınmayı düzelterek yeterli ısınma yapıldığında kas gücünün maksimum seviyeye ulaştığını ve aerobik enerji oluşumunu olumlu etkilediğini söyleyebiliriz.

sporun-faydalari

EGZERSİDEN SONRA SOĞUK SU İÇEBİLİRSİNİZ

Spordan sonra soğuk su içmeyin yönünde birçok telkin duyarsınız. Bu konu çok kez tartışmaya açılsa da spordan sonra soğuk su içmek sporcu için faydalıdır. Vücudun termo-regülasyon seviyesinin dengelenmesi için önemli bir işlev gören soğuk su içerken suyun 2-10 derece arası sıcaklıkta olmasına dikkat edilmelidir.

sporda-dogru-bilinen-yanlislar

YÜKSEK TEKRAR YANLIŞI

Kas koordinasyonu oluşmasını sağlayan etkenin tekrar sayısının değil deri altı yağ oranının belirleyici olduğunu düşündüğümüzde gün içinde harcanan toplam kalori miktarının kas koordinasyonu için daha önemli bir etken olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

spor-yapmak

12.DAKİKADAN SONRA YAĞ YAKMIYOR YANLIŞI

Cardio egzersizinin 12. dakikadan sonra yağ yakmaya başlar bilgisi, bir diğer sporda doğru bilinen yanlışlar hususlarındandır. İlk andan itibaren karbonhidrat ve yağ yakımı başlayan süreçte ilk dakikalarda karbonhidrat yakımı yoğunken sonra yağ yakımı artmaya başlamaktadır.

erkek-spor

PROTEİN VE KAS DENGESİ

Sporda doğru bilinen yanlışlar arasında portein alımı ile kas oluşumunun hızlanacağı algısı vardır. Ancak çok yerseniz yağlanmaya sebep olacaktır. Kas oluşumu antrenman ve rejenerasyon ile gerçekleşmektedir. Kaslara yeteri kadar baskı yapılmazsa kaslar büyümez. Protein direkt olarak kas yapmayacaktır ancak antrenman ve protein alımı dengesi ile kas gelişimi daha hızlı gerçekleşecektir.

Benzer Yazilar

Vücut Tipine Göre Spor Yapmak

Ahmet DOĞDU

Kas Yıkımı Nedenleri Ve Korunma Yöntemleri

Editor

Spordan Önce Isınmanın Önemi

Editor

Dünya Kupalarına Damga Vuran Olaylar

Editor

Yağ Yakımınızı Kolaylıkla Hızlandırabilir Ve Güçlü Kaslara Kolayca Sahip Olabilirsiniz

Editor

Kendi Plaj Olimpiyatınızı Yaratın

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz