Image default
Sportaküs

Spordan Önce Isınmanın Önemi

Hem sağlık için hem de güzel görünmek ve fit bir vücuda sahip olmak için spor yapmanın oldukça büyük bir önemi vardır. Spor salonlarında ve açık alanda kolaylıkla spor yaparak dilediğiniz vücuda hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmanız gerekmektedir. Bu ısınma hareketleri kaslarınızın açılmasını sağlayacak ve yaptığınız spor daha verimli geçecektir. Spordan önce ısınma hareketleri mutlaka açma germe ağırlıklı hareketler olmalıdır. Bu hareketler sayesinde sor yaparken yorulmadan gerekli zamanınızı spor yaparak geçirebilirsiniz. Kollarınız, bacaklarınız, beliniz ve boynunuz olmak zere her bölgenizin ısınmasına önem göstermenizde büyük fayda olacaktır.

Spordan Önce Isınma Hareketi
Spordan Önce Isınma Hareketi

Doğru Isınma Hareketleri İle Sağlıklı Spor Yapma Zamanı

Isınma hareketlerini doğru yaptığınız taktirde yaptığınız spordan daha fazla verim alacaksınız. Isınma hareketleri ve açıklamaları ise oldukça basit ve kolaydır. Kaslarınızın yoğunlukta olduğu bölgeleri gerecek şekilde ısınma hareketleri yapmanız gerekmektedir. Isınma hareketleri yaparken pilates lastiği, barfiks barı gibi malzemeler kullanarak daha etkili bir ısınma süreci geçirebilirsiniz. Bu hareketleri spor yapmadan önce mutlaka yapmanız gerekmektedir. Isınma hareketlerine baş ve boyun bölgesinden başlayarak sırasıyla aşağı doğru, omuzlar, kollar bilekler bel, bacaklar ve ayaklar şeklinde gitmeniz daha sağlıklı olur. Tüm eklemlerinizin doğru ve etkili bir şekilde ısındığından emin olduktan sonra sor yapmaya başlayabilirsiniz.

Isınma Hareketleri ve Açıklamaları
Isınma Hareketleri ve Açıklamaları

Açma ve Germe Hareketlerinin Önemi

Açma ve germe hareketleri sayesinde kaslarınızın içinde bulunan lifleri gererek arasına daha fazla kan dolmasını sağlayacaksınız. Bu sayede yaptığınız spor daha faydalı ve etkili olacaktır. Gerdirme hareketleri ana kaslarınızın ve ufak kaslarınızın yoğunlukta olduğu bölgelere uygulanmalıdır. Bu şekilde yaptığınız spor sayesinde kaslarınızın arasına daha fazla kan dolmasını sağlayacak ve hacim alma oranınız artacaktır.

Benzer Yazilar

Avrasya Maratonu

Ahmet DOĞDU

Vücut Tipine Göre Spor Yapmak

Ahmet DOĞDU

Erkek Vücut Geliştirme Arka Kol

Ahmet DOĞDU

Protein Tozlarına Dair Bilinmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Spor Öncesinde Karbonhidrat Alımı Nasıl Olmalı?

Editor

Spordan Sonra Ne Yemeli?

Ahmet DOĞDU