Image default
Sportaküs

Spordan Önce Neler Tüketmeli?

Spor hem sağlıklı yaşam için hem de zinde kalmak için oldukça önemlidir. Spor kadar önemli olan bir başka durum ise spora gitmeden nasıl beslenileceğidir. Spordan önce enerji alabilmeniz için enerji veren besinler tüketmek gerekmektedir. Spordan önce tüketilen kahve içerdiği kafein sayesinde yağ yakmaya ve yorgunluk hissini önlemeye yarar tabi ki krema ve şeker içermemek kaydıyla. Spordan önce ne yemeli diye sorulduğunda midenizi tıka basa doldurmayacak fakat enerji verecek şeyleri tüketmek gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü dolu bir mide spor yapmayı engeller.

Enerji Veren Besinler Tüketilmeli

Spordan önce enerji veren besinlerden bir diğeri de yoğurttur. Yoğurdu sade tüketebileceğiniz gibi içerisine karıştıracağınız kuru meyve, yulaf ezmesi gibi besinlerle tatlandırabilirsiniz. Spordan önce tüketilecek besinle genellikle atıştırmalık olmalıdır ve aynı zamanda kaslar için gerekli olan proteini de içerisinde barındırmalıdır. Fıstık ezmesi de içerdiği protein ve yararlı yağlar sayesinde spordan önce tüketilebilecek bir yiyecektir. Ayrıca spor sonrası kasların yenilenmesi içinde oldukça faydalıdır.

Beslenme Listenizde Muza Yer Açın

Muz bilindiği gibi tam bir potasyum kaynağıdır. Lifli yapısı sayesinde vücut için yarayışlı olan ve doğal şekeriyle enerji veren muz aynı zamanda sporda terle dışarı atılacak olan potasyumu telafi edici niteliktedir. Çeşitli meyve ve süt ürünleriyle hazırlanan içecekler spor için size enerji verecektir. Bu içecekleri hazırlamak için kullanacağınız meyveler arasında muz mutlaka olmalıdır. Arzuya göre içeceklerinizi kuruyemiş ve tarçınla da tatlandırmanız mümkün.

Sindirimi Kolay Besinler Tüketin

Tam tahıllı ekmekte spordan önce enerji veren besinler arasındadır. Antrenman sırasında hız kesmeden devam etmek için bir dilim tüketebilirsiniz.  Spordan önce tüketilebilecek besinler arasında elma ve portakalda yer almaktadır. Kolay sindirilmesi ve enerji vermesi sayesinde antrenmandan önce gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Benzer Yazilar

5 Başlık Altında Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Editor

Dünya Futbolunda Rekorlar Serisi

Ahmet DOĞDU

Spordan Sonra Ne Yemeli?

Ahmet DOĞDU

Tenis Nasıl Oynanır

Ahmet DOĞDU

Dünyanın En Eski Oyunu Tavla

Ahmet DOĞDU

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

Ahmet DOĞDU