Image default
Sportaküs

Spordan Sonra Esnetme Hareketlerinin Önemi

Spor ve çeşitli jimnastik ısınma hareketleri sonrası esneme hareketleri yapmak tıpkı öncesinde ısınma hareketleri yapmak kadar önemlidir. Spor sonrası esneme hareketleri yaparak kasılan kaslarımızı, zorlanan eklem ve kemiklerimizi rahatlatarak vücudumuza büyük bir iyilik yapmaktayız. Birçok spor sakatlanması egzersiz öncesi ve sonrası esnetme hareketleri yapılmadığından kaynaklanmaktadır. Bu sakatlanmaların önüne geçmek ve bir sonraki egzersizde daha konforlu hareket etmek için mutlaka vücut esnetme hareketleri yapmalıyız.

Vücut Esnetme
Vücut Esnetmenin Önemi Nedir?

Bacak Germe Hareketleri

Tempolu bir spor programı sonrasında bacaklarımızı omuz genişliğinden daha fazla açarak, sağa ve sola sallanırcasına hareket etmeli ve bacaklarımızı esnetmeliyiz. Bu bacak germe hareketleri sonucunda yürürken hissettiğiniz ağrıların daha az olduğunu ve eklem ağrılarınızın kısa sürede geçtiğini görebilirsiniz.

Boyun Esneme Hareketleri

Özellikle karın ve bel egzersizlerinde boyun oldukça kasılır ve birtakım ağrılar ortaya çıkar. Spor programı sonunda boynunuzu sağa,sola,öne ve arkaya iterek esnetmek ağrılarınızı hafifletecektir. Bunun yanı sıra parmaklarınızla çenenizden boynunuzu iterken boyunla ters yönde güç uygulayarak da boynunuzu esnetebilirsiniz.

Bel Esneme Hareketleri

Spora yeni başlayanlar ve bir süre ara verenler özellikle bel ağrılarından oldukça şikayetçilerdir. Bu ağrıların sebebi egzersizler sonunda yeterli ve etkili esnememe olabilmektedir.

Jimnastik Isınma Hareketleri
Jimnastik Isınma Hareketleri

Belinizi esnetmek için ayakta dik bir şekilde durun ve gövdenizi sağa sola hareket ettirerek bel kaslarınızı gevşetin. Bu hareketi yaparken çok hızlı hareket etmemelisiniz aksi taktirde belinizi esnetmek isterken istemeden incitebilirsiniz.

Kol Esneme Hareketleri

Kollarınızın spor sonrasında esnemesi için ayaktayken iki kolunuzu başınızın üzerinde birleştirirken nefes alıp, kollarınızı kalça hizasına getirirken nefesinizi verebilirsiniz. Bunun yanı sıra duvara elinizi yaslayarak ağırlığınızı o elinize yavaşça verip daha sonrasında kendinizi geri çekebilirsiniz. Bu hareketi yaparken çok hızlı davranmamalı ve çok sert hareket etmemelisiniz. 5-10 saniye süreyle birkaç defa uygulayarak kol kaslarınızı esnetebilir ve günlük yaşantınızda daha az kas ve eklem ağrısıyla karşılaşabilirsiniz.

Benzer Yazilar

Paintball Nedir?

Ahmet DOĞDU

Dünya Kupalarına Damga Vuran Olaylar

Editor

Dünyanın En Eski Oyunu Tavla

Ahmet DOĞDU

Spordan Önce Neler Tüketmeli?

Editor

Spor Salonları Hakkında Önemli Kurallar

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Göğüs

Ahmet DOĞDU