Image default
Sportaküs

Sporun En trend Hareketi; Lunge

Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için günümüzde uygulanan yöntemlerin başında diyet ve spor gelir. Sürekli yeni ve güncel diyet listeleri çıktığı kadar sporda da değişiklikler yaşanır. Özellikle yağ yakmak, yağlarını kasa dönüştürmek ya da vücut geliştirmek için ayrı ayrı birçok yöntem vardır. Amacına uygun geliştirilen bu yöntemlerin her biri sağlıklı bir vücuda sahip olmak için büyük önem taşır. Sporda en temel ve en trend hareketlerin başında lunge hareketi gelir. Bacak ve alt kalça kaslarının çalışmasını sağlayan bu egzersiz kadın erkek herkesin egzersiz planlarına dahil ettiği bir harekettir.

spor-yapmak

     Lunge hareketi ayakta dik durarak ve ayakları omuz hizasında açıp kalçayı geriye vererek yapılır. Sırayla bir bacak 90 derecelik açıyla öne atılır ve dizden kırılır, bu esnada diğer bacağın dizden aşağısı da yere paralel olacak şekilde kırılır ve aynı hareket diğer bacağa da uygulanacak şekilde egzersiz planınıza göre tekrarlanır. Lunge hareketi hem arka hem de ön bacak kaslarınızın çalışmasını sağlar. Basen ve kalça kaslarınızı çalıştırarak sıkılaşmasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra kalçalarınızı ve bacaklarınızı şekillendirir. Bu hareketi yaparak daha kıvrımlı ve belirgin hatlar elde edebilirsiniz.

lunge-hareketi

Her spor dalında her egzersizde olduğu gibi lunge hareketini yaparken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.  Her egzersizde olduğu gibi lunge hareketine başlamadan önce de ısınma ve esneme, bitiminde ise soğuma hareketlerini yapmayı ihmal etmemelisiniz. Lunge hareketinde denge önemli olduğundan bir bacağınızı öne atarken dengenizi sağlamalısınız. Bacak veya herhangi bir kas grubunuzda batma, kramp, ağrı benzeri şikyetleriniz olursa daha fazla zorlamadan hareketi bırakmalı ve geçmezse doktora gitmelisiniz. Özellikle vücut geliştirmek ve kas yapmak isteyen erkekler bu hareketi dambıl, halter gibi ağırlıkları kullanarak da yapabilir.

Benzer Yazilar

Spordan Sonra Esnetme Hareketlerinin Önemi

Editor

5 Neden İle Vücut Geliştirmede Full Body Mi Split Program Mı?

Ahmet DOĞDU

5 Başlık Altında Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Editor

Dünyanın En İlginç 3 Sporu

Ahmet DOĞDU

Plajda Seksi Görünmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Kardiyo Egzersizinde Daha Fazla Yağ Yakmanın Yolları

Editor

Yorum Yaz