Image default
Vajinalog + 18

Stres Erkeklerde Andropoza Yol Açar Mı?

Kadınlarda menopoz, erkeklerde andropoz en doğal süreçlerden biridir. Hem yaşa hem de testosteron seviyesinin düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan andropozu tetikleyen unsurlar var mıdır, bu tetikleyiciler arasında stresin yeri nedir öğrenmek için yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyun.

Andropoz Nedir?

Andropoz, erkeklerin 60’lı yaşlarından sonra görülen bir süreçtir. Erkeklik hormonundaki azalmanın sebep olduğu andropoz, erkeklerin yaşadığı psikolojik ve fiziksel sorunların bütünüdür diyebiliriz. Andropozun, kadınlardaki menopozdan farkı ise erkekliğin son bulmamasıdır. Yani menopoza giren bir kadın artık doğurganlığını kaybederken, erkeklerin baba olma ihtimali yaşadıkları süre boyunca vardır. Ancak andropoza giren erkekte hem yaşa hem de psikolojik etkilere bağlı olarak cinsellikteki performans ve istek ciddi anlamda azalmaktadır. Başarısız cinsellik girişimleri, sertleşme sorunları, menide azalma ve ereksiyon olamama hali, andropozda erkeklerin en çok karşılaştığı sorunlar arasındadır.

Stres Andropozu Tetikler Mi?

Stres ve erkekler üzerinde yarattığı etkilere bakıldığında, stresin andropozu tetiklediğini söylememiz mümkündür. Özellikle iş hayatı ve genel durum itibari ile stresli bir hayat yaşayan bazı erkeklerin, 30’lu yaşlarındaki testosteron seviyelerinin, 80’li yaşlardaki bir erkeğinkine denk olduğu görülmektedir. Bunun büyük bir tetikleyicisi yaşanan strestir. Sürekli baskı altında olmak, aile içi çatışmalar ve benzeri nedenlerle yaşanan stres, erkeklerde testosteron seviyesinin ciddi anlamda düşmesine neden olmaktadır. Bu da erkeğin andropoza girmesini tetiklemektedir. Spor yapan, sağlıklı yaşayan, mutlu ve huzurlu bir erkekte andropozun etkilerinin görülmeyeceği gerçeğini de bilmenizde yarar var.

Andropoz Tedavisi

Andropoz tedavisi mümkün olan bir durumdur. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte andropozun tedavisinde de yeni yöntemler geliştirilmiştir. Andropoz tedavisinde genel olarak kullanılan tedavi yöntemleri haplar, testosteron jelleri, iğne ile tedavi ve bitkisel yöntemlerdir. Bu tedavi yöntemlerinde amaç, andropoza neden olan testosteron hormonu düşüklüğünü gidermektir. Bundan dolayı bütün tedavi yöntemlerinde testosteron hormonunun dengesini sağlamak için testosteron takviyesi yapılmaktadır. Azalmış olan testosteron seviyesinin erkek üzerinde yarattığı fiziksel ve psikolojik sorunları ortadan kaldırmak günümüzde çok daha kolay olabilmektedir. Ancak kendinize iyi baktığınız takdirde hiçbir tedavi yöntemine ihtiyacınız da kalmayacaktır.

Benzer Yazilar

CİNSELLİKTE KADIN ERKEK FARKI VAR MIDIR?

Ahmet DOĞDU

Kadınları Kendinden Soğutmanın Yolları Nelerdir?

Editor

Kadınları Korkutan Erkek Davranışları Hakkında

Editor

Irina Shayk

Ahmet DOĞDU

Kadınların Sekste Yaptığı Hatalar

Ahmet DOĞDU

Tek Gecelik İlişki Mutlu Ediyor Mu?

Editor

Yorum Yaz