Image default
Genel

STRESSİZ BİR DÜĞÜN İÇİN 20 ÖNERİ

Çoğumuz için hayatımızın en stresli, en gergin olduğumuz dönemlerinden biri evlilik öncesi hazırlıklar ve düğün. Etrafınızda düğün hazırlıkları aşamasında yaşanan gerginlik ve stres nedeniyle nişanı bozan çiftler, yıllardır sevgili olup da sırf ailelerin yaşattığı baskılar yüzünden düğün öncesi büyük kavgalara tutuşan sevgililer vardır. Sizin asla bu çiftlerden biri olmamanız dileğiyle düğün dönemini mümkün olan en az stres ve endişe ile geçirmenizi sağlayacak önerilerimiz var. Hepsi de evli (ya da evliliğin kıyısından dönmüş) deneyimli çiftlerden derlendi!

 

İşte stressiz bir düğün için siz ve müstakbel eşinize 20 öneri.

 

1. BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

Kulağa çok basit gelmekle birlikte bu ufak detay pek çok sorunu daha başlamadan çözebilir. Düşündüğünüz düğün (ya da nikâh) ne olursa olsun müstakbel eşinizle öncesinde bunun için ayıracağınız bütçeyi konuşun. Hayatınızı paylaşmayı planladığınız kişiye karşı bütçeniz ve yapabileceğiniz harcamalar konusunda dürüst olun. Belirlediğiniz bütçeye mutlaka bir beklenmeyen giderler kalemi de ekleyin ve toplam bütçeyi aşmamaya özen gösterin.

2. ÖNCELİKLERİNİZİ BELİRLEYİN

Sizin için hangisi daha önemli? Yapıldıktan aylar sonra bile ihtişamıyla konuşulacak bir evlilik töreni mi yoksa sadece siz ve eşinize özel olacak ve hayatınız boyunca hatırlayacağınız mükemmel bir balayı mı? Bütçenizi ve zamanınızı gün sonunda sizi mutlu edecek şeylere harcayın ama bunun için öncesinde nişanlınızla benzer bakış açısında olup olmadığınızı belirleyin.

3. AİLELERE KARŞI OBJEKTİF OLUN

Ne sizin ailenizin ne de nişanlınızın ailesinin fikir ve istekleri düğününüzde daha önemli değil. Her ikiniz de ailelerinize karşı nereye kadar düğününüze karışıp nerede durmalarını gerektiğine dair açık olun. Ne kız tarafı ne de erkek tarafı düğün için alınacak kararlara tek başına karar vermemeli.

4. İLETİŞİMİ GÜÇLÜ TUTUN

Hayatınızda alacağınız en önemli kararlardan biri evlenmek ve düğün hazırlığı herkes için son derece stresli olacaktır, dolayısı ile sık sık birbirinize kızmanız, içerlemeniz hatta biraz öfkelenmeniz son derece normal. Bunlar yaşandığında karamsarlığa kapılmayın ve düşüncelerinizi nişanlınızla paylaşın. Sizi üzen ya da kıran detayları onunla paylaşıp ondan yardımını isteyin.

5. ACELE ETMEYİN

Düğün aceleye getirilecek bir şey değil, özellikle kadınlar için! Planladığınız düğün için gerekli zamanı mutlaka ayırın. Acele etmeniz ve kafanızdaki tarihe yetişmeye çalışmanız stres seviyenizi kat kat artırmaktan başka bir işe yaramayacak. Gerçekçi bir tarih belirleyin ve herkese düğün hazırlığı için gerekli zamanı tanıyın.

6. NE İSTEDİĞİNİZE EMİN OLUN

Size uyan ve sizi mutlu edecek bir düğünün nasıl olması gerektiğini düşünmek için zaman ayırın. Düşüncelerinizi nişanlınızla paylaşın. Beklentilerinizi, isteklerinizi listeleyin. Bu sayede sade bir düğün istiyorsanız davetiyelerinizi seçmek için yüzlerde seçenek arasında boğulmazsınız ya da teknede bir düğün hayal edip son anda konuk sayısını hesapladığınızda baştan yeni bir mekân arayışının gerginliğini yaşamayın.

7. YARDIM İSTEMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Arkadaşlar, komşular, akrabalar… Düğün için ufak da olsa etrafınızdaki insanlardan yardım istemekten çekinmeyin. Bu sizin için bir randevu alınması da olabilir, damatlık seçiminde size yardım da. Sizi seven insanlar bu mutlu günün bir parçası olmaktan mutluluk duyacaktır, siz de yardımlarını istemekten çekinmeyin.

8. LİSTELER SİZİN DOSTUNUZ

Söz uçar, yazı kalır diye boşuna söylenmemiş. Düğün hazırlıkları sırasında sık sık yapmanız gerekenleri ve zaman planınızı yazılı olarak tutun. Görev dağılımında yapmanız gereken şeyleri listeleyin ve sık sık kontrol edin.

9. GERÇEKÇİ OLUN

Geliriniz, ailenizin yapısı ve sosyal çevreniz düğününüzü şekillendirecek… Bir uçak kiralayıp akrabaları Paris’e getiremeyecekseniz Fransa’da evlenmek konusunda ısrarcı olmayın. Düğün anılarınızda güzel bir hatıra olarak kalmalı, macerayı balayı planlarınıza saklayın.

10. KÜÇÜK MOLALAR VERİN

Düğün hazırlıkları sırasında nişanlınıza zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Tüm bu hazırlık aşamasında vakit bulmak zor olsa da baş başa kısa bir tatil, birlikte geçireceğiniz romantik bir gün ya da mum ışığında bir yemek ilişkinizi bu gergin dönemden daha da güçlü çıkaracak.

11. DAVETLİ LİSTESİNİ SİZ VE NİŞANLINIZ HAZIRLASIN

Düğününüzde kimin olmasını isteyip istemediğinize karar verecek sadece 2 kişi var, siz ve nişanlınız. Kırılıp darılacakları düşüncesi ile çağrılacak negatif insanları bu özel gününüzden uzak tutun. Birbirinizin bu konudaki isteklerine saygı gösterin.

12. MEKÂN SEÇİMİNE DİKKAT

Romantik bir kumsalda evlenmek kulağa güzel gelebilir ama halay çekmek istiyorsanız tekrar düşünün! Şaka bir yana mekân düğününüzün atmosferini belirleyecek en önemli unsurlardan biri. Size uygun mekânı seçmek için zaman ayırın, mümkünse bu mekânlardaki düğünlere katılarak gözlemleyin.

13. PROFESYONELLERE GÜVENİN

Kuaförden düğünde müzikleri hazırlayan DJ’e, çiçekçiden nikâh şekercisine kadar gerekli şeyleri yapmak için mümkün olduğunca profesyonellerden yardım alın. Kuzeninizin müzik zevki çok iyi olabilir ama siz işinizi şansa bırakmayın ve herkesi eğlendirecek biz DJ bulun…

14. HERŞEYİ KONTROL EDEMEZSİNİZ

Hayatın getireceği küçük sürprizlere açık olun ve düğünün nasıl olması gerektiğine dair sabit fikirlere kapılmayın. Bu askeri bir merasim değil, rahat olun ve hazırlıklar da dâhil tüm ayrıntıların tadını çıkarmaya çalışın.

15. SADE HER ZAMAN GÜZELDİR

Sade ama herkes için güzel detayların düşünüldüğü bir düğün her zaman en güzel anılardan biri olacaktır. Aynı gece hem 50 güvercin uçurup hem de havai fişek gösterisi yapmanıza, pastayı 12 katlı yapıp 3 çeşit ana yemek sunmanıza gerek yok.

16. BİRBİRİNİZİN FİKİRLERİNE SAYGI GÖSTERİN

Düğününüze ilişkin fikir ve görüşleriniz nişanlınızınkinden farklı olabilir. Bu özel günün her ikiniz için olduğunu sık sık kendinize hatırlatın ve sizinkinden ne kadar farklı olsa da onun önerilerini de dinleyin. Eğer dinlemeye açık olursanız ikinizi de mutlu edecek çözümleri mutlaka bulacaksınız.

17. KENDİNİZİ İYİ HİSSEDİN

Düğünde mutlu olması en gereken kişi evlenecek olan çift. Bunu hatırlayın ve diğerleri için endişelenmeyi bırakın. Siz mutlu olur ve kendinizi iyi hissederseniz sizi seven davetlileriniz de bu özel günü mutlulukla anacak. Hiçbir şeyi beğenmeyen şikâyetçi uzak akrabaların keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin!

18. DÜĞÜN PLANLAYICISI HİZMETİ ALIN

Bütçeniz elveriyorsa profesyonel bir düğün planlayıcısı stres yaratabilecek pek çok detayı halleder ve sizi rahatlatır. Bir profesyonele bütçe ayıramıyorsanız kararlarına güvendiğiniz ortak bir arkadaşınızı ya da kardeşlerden birini “resmi düğün planlayıcısı” olarak ilan edin.

19.TARİH SEÇİMİNE DİKKAT

Bütçe endişeniz varsa fiyatların zirve yaptığı dönemler yerine size en uygun tarihi seçin. Tüm düğünler yaz ya da bahar aylarında olmak zorunda değil. Siz ve yakın aileniz için sorun olmuyorsa uygun mekân seçimi ile her mevsim evlenmek için ideal olabilir.

20.DÜĞÜN HAZIRLIKLARI İÇİN HAYATINIZI ASKIYA ALMAYIN

Ne işiniz, ne hayatınız düğün planları nedeniyle sizin için beklemeye girmez. Evet, çok önemli ama düğün hazırlıklarının tüm hayatınızı ele geçirip diğer hiçbir şeye zaman bırakmamasına izin vermeyin. Ne spor yapmaktan, ne arkadaşlarınızla eğlenmekten ne de kariyerinizden vazgeçmenize gerek yok, sakin bir şekilde hazırlıklarınızı yapın ama bu telaşın sizi tamamen kontrol altına almasına izin vermeyin.

Benzer Yazilar

Erkekler Kızlara Açılmak İçin Neyi Beklerler?

Bir Erkek İçin ” Vazgeçilmez” Olmanın 5 Yolu

Ahmet DOĞDU

Masum Bir Kaçamak:İlham Verici Haftasonu Tatil Rotaları

Ahmet DOĞDU

Erkek Giyimde Yapılan Hatalar

Ahmet DOĞDU

Kadınlara Söylenebilecek Romantik Sözler

Ahmet DOĞDU

10 Adımda Seyahat

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz