Image default
Genel

Tıraş Olurken Yüzün Tahriş Olmasını Engellemenin Yolları

            Tıraş olmak her erkeğin; belirli bir yaşa geldiğinde düzenli olarak yaptığı bir uygulamadır. Fakat bunun yanında, bu işlem bazen erkekler için sıkıntılı ve yorucu bir durum olabilir. Örneğin iş durumu nedeniyle her gün tıraş olmak zorunda olan erkeklerin başta tahriş olmak üzere pek çok şikayeti olmaktadır bu konuda. Bunun en başta ki nedeni, erkeklerin tıraş olduktan sonra ciltte oluşan kızarıklık ve tahrişlerdir. Peki, tıraş olurken yüzün tahriş olmasını engellemenin yolları nelerdir?

tirasta-tahris-olmayi-engellemek

Yapılan araştırmalara göre; erkeklerin ciltleri, kadınlara göre daha fazla yıpranmaktadır. Bunun nedeni erkeklerin sürekli olarak tıraş olması nedeniyle ciltlerinde oluşan tahriştir. Ayrıca bu durum; zaman zaman ciltte ki rahatsızlıklara, enfeksiyona ve bazen de yaralanmalara neden olmaktadır. Bu nedenle erkekler de en az kadınlar kadar cilt bakımına ve kişisel bakıma ilgi göstermektedir. Bazı insanlar kendileri tıraş olmak isterler, yani gerekli malzemelerle kendi evinde bu işi çözmek isterler. Bazıları da daha iyi ve verimli bir sonuç almak amacıyla bu işlemi berberler de yaptırmayı tercih eder.

Tıraş olmak ilk bakışta basit ve kısa süren bir işlem gibi görünse bile; hem tıraş sırasında, hem de tıraş öncesi ve sonrasında bize fayda sağlayacak, bizim yararımıza olacak olan bazı işlemler ve uygulamalar vardır. Bunlara şu şekilde birkaç örnek verebiliriz. Mesela evde kendimiz tıraş olacaksak eğer, tıraş olmaya başlamadan önce yüzümüzü ılık suyla yıkamak sakalların yumuşamasına ve daha rahat bir tıraş olmamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca tıraş olmadan önce ve olduktan sonra tıraş kremi sürmek de yine ciltte oluşabilecek tahriş ve kızarıklıkları önlemede etkili bir yöntemdir. Bunun dışına önerilebilecek bir başka yöntem de, tıraş olurken sakalı uzadığı yöne kesmektir. Bu yöntem de sakal köklerini zorlamamak adına oldukça önemlidir.

tirasta-tahris-olmayi-onlemek

Tıraş olurken yüzün tahriş olmasını engellemenin yolları basit ama etkili birkaç yöntemle ve yapılan bazı uygulamalarla en aza indirilebilir veya ortadan tamamen kaldırılabilir.

Cildin tahriş olmaması için kullanılan cilt bakım kremleri ve cildin ve hücrelerin hava alması nedeniyle tıraş olmak erkekler için oldukça faydalı bir işlemdir. Fakat bunun yanında zaman zaman bu konuda bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. İşte bu yüzden tıraş olurken cildin tahriş olmasını engellemenin yollarını bildiğimiz ve bu konuda bize gerekli olan bilgileri elde ettiğimiz zaman çok daha rahat, acısız bir tıraş deneyimimiz olacaktır elbette…

 

Benzer Yazilar

Çekici Bir Erkeğin Ses Tonu Nasıl Olmalıdır?

Ahmet DOĞDU

Aşkınızın Ömrünü Uzatma Rehberi

Ahmet DOĞDU

Pattaya Gece Hayatı Sizi Şok Edecek!

Ahmet DOĞDU

Aldattığını İtiraf Eder Misin?

Ahmet DOĞDU

Bir Erkeğe Alınabilecek En Güzel Hediyeler

Nobel’e Doğru Kararlı Bir Adam

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz