Image default
Garaj

Tasarruf İçin Arabaya Tüp Taktırılmalı mı?

Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan motorlu araçlar hayatımızda hiç olmadığı kadar yere sahip. Gündelik hayatımızda ise en çok kullandığımız araç şüphesiz otomobil. Bunda otomobilin halk deyimiyle arabanın artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmesi en büyük rolü oynuyor. Artık bakkala markete ekmek almaya giderken bile otomobil kullanıyoruz.

Her nimetin bir külfeti atasözünü hatırlarsak ulaştığımız bu büyük rahatlık ve konforun bedeli öncelikle maddi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemiz petrol ithalatçısı olduğu ve vergilerden dolayı benzin mazot gibi araç yakıtlarının fiyatlarının diğer ülkelere göre daha pahalı olduğu görülmekte Ülkemizde genel olarak binek otomobillerde benzin, mazot ve lpg yakıt türleri kullanılıyor. Şimdi bu yakıtları yakından inceleyelim.

  1. BENZİN

Ülkemizde binek otomobillerde kullanılan ilk yakıt türü. Halen de otomobillerin bir çoğunda benzin kullanılıyor. Şu an litresi 5 ₺ civarından satılmakta.

  1. MOTORİN (MAZOT)

Ağır vasıta yakıtı olarak kullanılmaya başlandı. Benzine göre tutuşma sıcaklığı düşük ve daha ağır. Benzine kıyasla daha tasarruflu olduğu kabul edildiği için son yıllarda sürücüler arasında çok rağbet görmekte. Dizel yakıtla çalışan motorların ses ve yalıtım özelliklerinin iyileştirilmesiyle satışlarda benzinli otomobilleri yakalamış hatta geçmiş durumda. Son zamlardan sonra fiyatı benzin fiyatına yaklaştı.4 ₺ civarından satılıyor.

  1. LPG

Doksanlı yıllardan sonra benzin fiyatlarının artmasıyla ülkemize girdi. İlk başlarda güvensiz ve patlamaya meyilli olarak kabul edilip dışlansa da geçen yıllar oldukça güvenilir ucuz ve çevreci bir yakıt olduğunu gösterdi. Litresi 3₺ civarından satılsa da benzine göre yüzde elli tasarruflu olduğu kabul ediliyor.

TÜP TAKTIRMALI MIYIM?

Satılan araçların halen çoğunun benzinli olduğunu belirtmiştik. Bunda dizel ile benzinli araçların ilk satış fiyatları arasındaki fark büyük rol oynuyor. Bu fark 30 bin ₺ ye kadar çıkabiliyor. Bundan dolayı tüketici benzinli araçlara yöneliyor. Fakat benzin fiyatlarının yüksekliği yüzünden tüketici belli bir zaman sonra aracına halk arasında tüp denilen lpg sistemi taktırıyor. Peki tüp taktırmak ne kadar mantıklı?

Uzmanlara göre yıllık 20 bin km üstü yol yapıyorsanız şehir içi kullanımınız fazlaysa tüp taktırmanızda fayda var. Fakat Lpg li araçların benzinlilere göre daha sık arıza vermesi, performans kaybı yaşanabilmesi, aracın tüpe uyumsuz olması, kapalı otopark ve mekanlara Lpgli araçların alınmaması, takılan tüp tankının bagaj hacmini küçültmesi aracın orjinalliğinin bozulması gibi olumsuz faktörler yüzünden arabaya tüp taktırmak istemeyenlerin sayısı hiç de az değil. Aracınıza tüp taktırmadan önce olumlu ve olumsuz yönlerini kıyaslayıp hangi taraf ağır basıyorsa ona göre karar vermelisiniz.

Benzer Yazilar

Auto Show İzlenimleri 2

Ahmet DOĞDU

2013 Porsche Cayenne GTS

Ahmet DOĞDU

2012 Mercedes-Benz CLS-Class

Ahmet DOĞDU

LAMBORGHINI AVENTADOR LP700-4

Ahmet DOĞDU

Hedonist Yat Tasarım

Ahmet DOĞDU

Porsche stüdyolarında tasarlanan kızaklar

Ahmet DOĞDU