Image default
Sportaküs

TEMPOLU ÇALIŞAN ERKEKLERE SPOR ÖNERİLERİ

Yoğun bir şekilde çalışıyor ve spor yapmaya vakit mi bulamıyor musunuz?  Hiç üzülmeyin çünkü tüm o yoğunluğun içerisinde spor yapmanız için önerilerimiz var. Spora vaktim yok diyen erkekler yeni trend haline gelmiş egzersizler sayesinde uzun süre spor yapmış kadar fit olabilecekler.

Bu önerileri yerine getirerek siz de hem zamandan kazanabilir hem de daha fit kalabilirsiniz. Spor yapmayı sevmeyenlerin veya spor tutkunların çok hoşuna gidecek olan bu önerilerin yanı sıra sağlıklı beslenmenin de önemini vurgulamak gerekiyor.

Sabahları bir an önce uyanabilmek için kahve içenlerdenseniz, kahvaltıyı sevmiyorsanız ve vakit bulamıyorsanız size enerji sağlayabilecek bazı besinleri tüketebilirsiniz.

 • Muz
 • Ceviz
 • Kuru kayısı veya erik
 • Fındık
 • Taze meyve suyu
 • Süt

Gibi besinleri atıştırabilir veya bunlardan bir karışım yaparak içebilirsiniz.

Yoğun Tempodaki Erkekler İçin Spor Önerileri

Çok yoğun oluşunuz spor yapmanıza engel değildir. Bunun için yapmanız gereken bazı ufak egzersizleri günlük rutinlerinize eklemek. Aşağıda verilen yoğun tempodaki erkekler için spor önerilerini mutlaka denemelisiniz.

 • Yürüyüş:

Her ne kadar klasik ve vakit alan bir spor olarak görülse de bazı alışkanlıklarla bu aktiviteyi kendinize kazandırabilirsiniz. Asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Kendi aracınızı kullanıyorsanız evinizin biraz uzağına park edebilir veya iş yerinize belli bir mesafe uzaklığında park ederek yürüyüş alanı kazanabilirsiniz.

 • Ufak Egzersizler:

Özellikle ofiste masa başı, sürekli araç kullananlar ve sabit şekilde durarak çalışanlardansanız iş arasında bazı ufak hareketlerle daha zinde olabilirsiniz. Sadece ikişer dakikalık mini egzersizler sizi toparlayacaktır. Boynunuzu döndürerek esnetebilir, mini bir su şişesini iki elinize alarak aşağı yukarı kaldırıp kollarınızı sıkılaştırabilirsiniz. Ayrıca bacaklarınızı yana açarak oturur şekilde iki dakika oturup kalkmak bacaklarınızı da açacaktır. Özel ofisiniz varsa arada bir bacaklarınızı bel seviyenizde yukarıda tutabilir ve böylece kan akışınızı düzenleyebilirsiniz.

 • Queenax:

En yeni trendlerden birisi de queenax. Tek ihtiyacınız olan duvara asılmış kalın ip bir ip. Hem eğlenebileceğiniz hem de spor yaparken bile çalıştıramadığınız kasların tümünü çalıştırmaya yarayan bir egzersizdir.

 • Tabata:

Zamanın değerini bilen bir egzersiz ve oldukça popüler hale geldi. Sadece 4 dakika ayıracağınız bu sporda 20 dakika yürüyüş bandında yaptığınız egzersize eş değerdir. Teknik özelliği 20 saniye boyunca maksimum ölçüde enerji harcayıp 10 saniye dinlenerek 4 dakikayı tamamlamanız yeterli olacaktır.

 • Plank:

Bu egzersizi hayatınıza almak istiyorsanız mutlaka prensipli olup düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Ayrıca ihtiyacınız olan tek şey biraz sabır. Sabahları uyandığınızda ilk iş Plank egzersizleri yapmak olabilir. Bunun için her zaman uyandığınızdan 20 dakika erken uyanmanız yeterli olacaktır. Sonrasında normal rutinlerinize geçebilirsiniz.

Spora Vaktim Yok Diyen Erkekler

Erkekler için sporun önemi elbette vardır. Ancak birçoğu yeterli zamanı bulamadıklarından bu önemli faaliyeti yerine getirememektedirler. Hatta spor yapmak bir yana düzenli beslenme konusunda dahi yeterli zamanı bulamazlar. Bu nedenle kendilerine biraz daha önem verip bu aktiviteleri yerine getirebilmek için günlük rutinlerinde yenilikler yaparak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirler. Özellikle güne başlarken ki zamanınızı daha sağlıklı ayarlayabilirsiniz.

Her zaman olduğundan daha erken uyanabilir ve her zamankinden biraz daha erken uyuyabilirsiniz. Beslenme şeklinizi size uygun olan şekli ile düzenleyebilir bunun için bir uzmandan destek alabilirsiniz. Hayatın değerini bilmek ve çok geç kalmamak için erken yaşlarda bu alışkanlıkları edinmek önemlidir. Böylece ileride oluşabilecek bazı hastalıkların önüne de geçmiş olursunuz.

Benzer Yazilar

Partner Yogayı Denediniz mi?

Ahmet DOĞDU

Erkek Vücut Geliştirme Arka Kol

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Diyet Ve Zayıflama Programları

Editor

Kas Geliştirmede Yapılan 5 Hata

Ahmet DOĞDU

Koşu Öncesi Neler Yenmelidir?

Editor

Fitness Yaparken Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?