Image default
Erkek Sağlık

Testis Kanseri Belirtileri

Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden birisi de testis kanseridir. Maalesef testis kanseri yüzünden yaşama veda edenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden testis kanseri öldürür mü sorusu çokça sorulmaktadır. Birçok erkek erken teşhis belirtilerini bilmediğinden ya da dikkate almadığından tedaviye başlamıyor. Halbuki birçok kanser çeşidinde olduğu gibi testis kanserinde de erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bu bakımdan aşağıda sayacağımız testis kanseri belirtilerini dikkatlice okumanızda fayda bulunmaktadır. Bu belirtileri sürekli olarak kendinizde kontrol etmelisiniz. Testis kanseri olma durumu ileri yaşları beklemektedir. Daha gencim diyerek ertelemek doğru bir yöntem değildir. Bu bakımdan kontrollerinizi sürekli olarak yapın çünkü ne kadar erken fark ederseniz o kadar avantajlı olursunuz.

İşte Testis Kanser Belirtileri

Testis kanseri nasıl anlaşılır sorusu açısından testis kanserinde görülen en genel belirti testislerdeki şişlik ve yumrudur. Bu belirti çok fazla görülmektedir. Yumru genelde bir bezelye kadar olabileceği gibi bundan daha büyükte olabilmektedir. İki testisiniz birbirinden farklı olabilmektedir. Ellerinizle çok kolay bir şekilde bunu test edebilirsiniz. Başparmağınızı testisinizin ön tarafına dokundurun ve diğer parmakları ise arkadan testisi yumuşak vaziyette kavrayınız. Daha sonra çok ama çok nazik bir şekilde tazyikle yoklamanızı yapınız. Eğer yumru ya da şişlik fark ederseniz kesinlikle panik yapmayın. Bu tespit edilen yumruların sadece ama sadece yüzde 4’ü kanserlidir. Ama siz yine de bir doktora gözükmeyi ihmal etmeyin.

Testis Torbası Ağırlaşır

Genelde bir testis torbası diğerine göre daha aşağıda olabilmektedir. Bu normal bir durumdur. Ancak gözle görülür bir şekilde oluşan farklılıklara testis kanseri evreleri açısından dikkat etmek gereklidir. Yine bu durumda da bir doktora gözükmelisiniz. Yine testislerinizde dokunulduğunda kolayca fark edilebilen bir ağrı varsa bu da bir problem olduğuna işaret olabilir. Başka bir belirti ise testislerinizdeki şekil, renk ve doku değişiklikleridir.

Benzer Yazilar

Pilatesin Yararları Hakkında 5 İlginç Bilgi

Editor

Kişisel Bakımına Özen Gösteren Erkekler

Ahmet DOĞDU

Viagra Kullanımı Sperm Kalitesini Arttırıyor Mu?

Ahmet DOĞDU

Erkekte Cinsel Gücü Arttıran Egzersizler

Ahmet DOĞDU

Günlük Alınan Gıda Takviyelerine Co Enzyme Q 10 Ekleyin!

Ahmet DOĞDU

Kolestrol Olayına Mikrobiyel Uzaklaşma!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz