Image default
Erkek Sağlık

Testis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Testis Kanseri

Testis kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Daha çok 15 – 35 yaş arasında görülmektedir. Günümüzde gelişmiş tıp sayesinde testis kanseri vakalarının %90 – 95’inde tam olarak tedavi gerçekleşmektedir.

Testis kanseri vakalarının birçoğunda hastalığa neyin neden olduğu bilinmemektedir. Doktorlar testisin içerisindeki sağlıklı hücrelerin değişmeye başlaması ile kanserin oluştuğunu bilirler. Belirli düzenin devamı için sağlıklı hücreler büyüyüp bölünürler. Fakat bazı durumlarda oluşan anormallikler büyümenin kontrolsüz şekilde devam etmesine sebep olur. Kanser hücreleri ihtiyacı olmadığı halde bölünerek çoğalmaya devam eder ve bu sebeple artan bu anormal hücreler testiste kitle oluşumuna neden olur. Fakat anormalleşen hücrelere neyin sebep olduğu hala bilinmemektedir.

Kimler Testis Kanseri Olma Riski Taşırlar?

Kriptorşidizm (inmemiş testis) durumu 11 yaşına kadar cerrahi müdahale ile düzeltilmez ise testis kanseri olma riskini normale göre 3-14 kat arttırmaktadır. Testis kanseri olan hastaların %5-12’inde kriptorşidizm durumu görülmektedir.

Çekirdek aile içerisinde testis kanseri öyküsü olan kişi bulunması riski arttıran faktörler arasındadır. Testis kanseri vakalarının %20’sinin genetik faktörlerden ortaya çıktığı bilinmektedir.

Klinefelter sendromu gibi anormal gelişim yaşanmasına sebep olan durumlar testis kanseri riskinin artmasına neden olur.

Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Testis kanserinin en yaygın semptomu testislerde yumru ya da şişlik olmasıdır. Bu durumun gözlenmesinde hemen panik olunmamalı. Çünkü bu semptomların sadece %4’lük kısmı kanser vakasıdır. Yine de kendiniz eliniz ile gerekli muayeneyi ara ara yapıp kontrol etmenizde fayda vardır. Diğer bir belirti ise iki testisten birinin boyutunda farklılık olmasıdır. Testislerde ya da testis torbasında keskin bir ağrı, testislerin renginde ya da dokusunda değişiklik olması belirtilerin arasındadır.

Testis Kanserinde Tedavi Nasıl Gerçekleşir?

Eğer testiste kitle saptandıysa ve kanser olmadığını ispatlayacak bir test sonucu yapılan araştırmalardan çıkmadıysa, izlenecek yol testisin alınmasıdır. Bu aşamadan sonra gerekli patolojin incelemeler yapılır ve sonucuna göre kanserin evresi belirlenir. Elde edilen sonuca göre tedavi yöntemi belirlenir. Ameliyat sonrasında takibin yapılması önemlidir. Tüm kanser tiplerinde olduğu gibi erken teşhis tedavi süreci için çok önemlidir.

Benzer Yazilar

Orgazm Ve Boşalma Farklı Şeyler Mi?

YAĞLI VE AKNELİ CİLTLER İÇİN TIRAŞ İPUÇLARI

Editor

Kapsamlı Yaz Hijyeni Kılavuzu

Ahmet DOĞDU

ERKEK SAĞLIĞI İÇİN ÖNEM TAŞIYAN TESTLER

Editor

Erkekte Cinsel Gücü Arttıran Egzersizler

Ahmet DOĞDU

Cinsellikte Kadın Erkek Farkı

Ahmet DOĞDU