Image default
Erkek Sağlık

Testis Kanseri Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

testis

Gençler erkekler dikkat!

Genellikle testis kanseri daha genç erkeklerde oluşur.

Testis oluşan kansere 20 – 40 yaşlarına ulaşmış erkeklerin yakalanma şansı daha yüksektir. Testis kanseri erkeğin yumurtalıklarında gelişen bir çeşit kanser türüdür.

Son yıllarda çevresel etkenlerin de etkisiyle testis kanserinde bir hayli artış saptanmıştır. Fakat kişinin kendini düzenli muayene etmesi durumunda hastalık erken aşamada fark edilir ve tedavisi de çok kolay olur.

Testis kanseri genel olarak sperm üreten hücrelerde oluşur. İlk belirtisi ise testiste fındık büyüklüğünde bir sertleşmenin meydana gelmesidir. Bu sertleşme ile kişi ağrı hissetmez. Hastalığın ilk başlarında başka bir belirti oluşmaz. Bu nedenle erken teşhis bir hayli zordur ve kişinin dikkatli olmasını gerektiren bir kanser türüdür.

BELİRTİLERİ

  • Testiste oluşan şişlik veya büyüme
  • Karın bölgesinde ağrı
  • Testislerde şiddetli ağrı
  • Skrotumda sıvı oluşması
  • Skrotumda ağrı
  • Nadir olarak göğüslerde büyüme

Bu saydığımız belirtiler başka hastalıkların müjdecisi de olabilir. Ancak bu tür şikayetler 2 haftadan fazla sürer ise zaman geçirmeden doktora başvurmakta yarar vardır.

SEBEPLERİ

Bu tür kanserlerin sebebi tam olarak bilinememektedir. Testis kanseri ailevi olarak da gelişebilir. Ancak testisi bozuk gelişen ve küçük testise sahip kişilerde de testis kanseri oluşabilir.

TANI

Testis kanserinin erken fark edilmesi tedavi şansını yüksek oranda artırır. Erkeklerin kendilerini düzenli muayene etmeleri kanserin erken fark edilmesi ve tedavisi için çok önemli faktörlerden birisidir. Bu tür hastalıktan dolayı doktora başvurulduğunda kan tahlili ve ultrason istenir. Çok sık olmasa da biyopsiye ihtiyaç duyulabilir.

TEDAVİ

Testis kanserinin çeşiti ve ilerleyiş durumu göz önünde bulundurularak tedavi yöntemi kişiye özel seçilir. Ancak hastanın yaşı ve genel sağlığı tedavi yöntemi seçmek için etkileyici bir faktördür.

Benzer Yazilar

Prostat Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Ahmet DOĞDU

Şeker Hastalığı Ve Cinsel Sorunlar

Editor

Doğal Beslenin!

Ahmet DOĞDU

Erkekler Neden Çok Horlar ?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde meme kanseri riski

Ahmet DOĞDU

Renklerle Cinsellik

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz