Image default
Erkek Sağlık

Testosteron Hormonu Nasıl Yükselir?

Testosteron seviyesi arttırma ile düşük olan testosteron hormonunuzu arttırabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemler sperm kalitenizin ve testosteron hormonunuzun artmasına yardımcı olacaktır.

1. Mastürbasyonu Azaltın

Çok mastürbasyon yapmak meni miktarında azalmaya, sperm kalitesinin düşmesine ve testosteron hormonunuzun baskılanmasına neden olmaktadır. Mastürbasyonu azaltarak düzenli bir seks hayatı oluşturursanız, meni kaliteniz ve sayınız doğrutan artacak ve testosteron hormonunuzda yükselme gözlemlenecektir.

2. Testisleri Serin Tutun

Sperm üretiminin sürekli olabilmesi için testislerin sıcaklığının vücut sıcaklığından birkaç derece düşük olması gerekmektedir. Bu neden ile testisler vücut içerisinde değil, dışında yer almaktadır. Testislerinizin fazla ısınmasına neden olacak dar pantolon ve slip tipi iç çamaşırlardan uzak durmak, mümkünse gece çıplak uyumak testosteron hormonunun artmasını sağlayacaktır.

3. Düzenli Egzersiz Yapın

Düşen testosteron seviyesinin arttırılmasında egzersizin rolü büyüktür. Spor yaparak testosteron hormonu düzeyinizin kısa süre içerisinde normal hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

4. Alkol ve Sigara Tüketimini Azaltın

Alkol ve sigara tüketimi sperm kalitesinin azalmasına ve kısırlığa yol açabilmektedir. Alkol ve sigara tüketmeyerek ya da en azından azaltarak testosteron seviyenizi yükseltebilirsiniz.

5. Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Vücutta normal orandan fazla yağ bulunması testosteron hormonunun baskılanmasına yol açmaktadır. Düzenli egzersiz ve doğru beslenme ile fazlalıklarınızdan kurtularak testosteron seviyenizin artmasını sağlayabilirsiniz.

6. Doğru Beslenin

Doğal bazı besinler ile testosteron seviyenizi yükseltebilirsiniz. Balık, brokoli, ıspanak, karnabahar, D vitamini içeren besinler, çinko içeren besinler, zeytinyağı, ıspanak gibi besinler sperm kalitesinin ve sayısının artmasını sağlamakta ve testosteron seviyesinin yükselmesine yardımcı olmaktadır.

7. Stresi Azaltın

Hayatınızdaki kronik stres de testosteron düşüklüğü sorununa yol açabilir. Kronik stresten uzak durarak, kendinizi rahatlatacak ve mutlu edecek aktiviteleri gerçekleştirerek testosteron seviyenizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazilar

Erkek El Bakımı

Editor

Erkeklerde Varikosel Hastalığı ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Saç Ekimi Herkese Uygun Bir Operasyon mudur?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin de Cilt Bakımına İhtiyacı Olur! Uzmanından Cilt Bakım Önerileri

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Cilt Bakım Tüyoları

Ahmet DOĞDU

Erkekte SERTLEŞME BOZUKLUĞU?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz