Image default
Erkek Sağlık

Testosteron Seviyenizi Düşüren 4 Şey!

Erkekte östrojen ve bayanda da az miktarda testosteron mevcuttur. Ancak cinslerin bariz farklılaşmasına neden olan erkekte testosteronun kadında ise östrojenin yüksek olmasından kaynaklıdır. peki testosteronu neler düşürür?

1. Az kalorili beslenmek

Diyet yaparken tek tip yiyeceklerle beslenmek ve faydalı yağlardan uzak durmak testosteron seviyenizi ciddi olarak düşürecektir. Bu nedenle günlük kalori ihtiyacınızı proteinlerden, faydalı yağlardan ve bileşik karbonhidratlardan sağlamalısınız.

2. Hareketsiz yaşam tarzı

Eğer kaslarınızı kullanmıyorsanız bazı hormonsal süreçleri uyarmıyor ve düşük seviyede kalmasına neden oluyor olabilirsiniz. Bu nedenle düzenli ve azda olsa zorlayıcı bir antrenman stilini yaşantınıza entegre etmeniz testosteron seviyelerinizin artmasına yardımcı olacaktır. Yapılan çalışmalarda da egzersiz programlarının erkeklerdeki testosteron hormonu seviyelerinde artışa yol açtığını göstermektedir.

 

3.Obezite

Kontrolsüz yeme alışkanlıkları vücudumuzun enerji metabolizmasını bozmakta ve zamanla hormonlarımızın işleyişini bozmaktadır. Hormonal bozukluklarda ayrıca kilonun kalıcı bir problem olmasına neden olabilmektedirler. Vücutta istenmeyen bazı olaylar bir diğer faktörlerin tetikleyicisi haline gelerek oldukça karmalık problemlere neden olabilmektedirler. İşte şişmanlıkta testosteron seviyelerini düşüren bu tür bir etkiye neden olur.

4. Alkol

Alkol kullanımı ise başta karaciğer olmak üzere birçok organda tahribata neden olmaktadır. Bununla birlikte erkekte sperm yapımından sorumlu olan lyding hücrelerinin ömürlerinin kısalmasına ve testosteron seviyelerinde azalmalara neden olan oldukça ciddi bir problemdir. Vücutta oluşturduğu tahribatla birlikte ayrıca ciddi oranda su atılımına da neden olduğundan vücudun normal seviyelerde hormonsal faaliyetlerini sürdürmesi imkânsız bir hale gelir ve bu nedenle de içerinde başta testosteron olmak üzere ayrıca yapım ve onarım işlerinden sorumlu growht hormonu ve daha birçok hormon sistemini alt üst edici etkileri söz konusudur.

 

Benzer Yazilar

İstenmeyen Tüylere Kalıcı Çözüm

Editor

Hangi Ünlü Erkekler Estetik Tercih Ediyor?

Ahmet DOĞDU

En İyi Kondom Nasıl Seçilir? 

Ahmet DOĞDU

Tıraş için En Doğru 5 Adım

Ahmet DOĞDU

Mükemmel Cildin Altın Kuralları

Ahmet DOĞDU

TRAŞ KESİKLERİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI

Editor

Yorum Yaz