Image default
Erkek Sağlık

Testosteron Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Metabolizmamızda temel rollerden birini oynayan testosteron hormonunu mutlaka duymuşsunuzdur. Bir erkeklik hormonu olan testosteron, sağlık açısından da önemlidir. Bu hormon steroid hormonlardandır ve androjen sınıfına dahildir. Kadın vücudunda da bir miktar salgılansa da genel olarak erkek vücudunda daha fazla salgılanır. Salgısı beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezi tarafından yapılır ve denetlenir. Testosteron seviyesi kaç olmalı sorusunun yanıtı ise yetişkin erkekler için 280-1100 n/gdl arasında olması gerekir. Tabi ki ideal miktar yaşa, cinsiyete göre farklılıklar gösterir.

erkek-ve-testosteron.jpg

Yararları

Testosteron vücutta kemik ve kas dokusunun yenilenmesi ve yoğunluğunu ayarlar, cinsel isteği arttırır, kişinin enerji seviyesini etkiler ve alyuvar üretimini düzenler. Genel olarak erkeksi karakter özelliklerinin gelişiminden de sorumludur. Özellikle vücut çalışanlar için yağ yıkımı ve kas onarımı olaylarında testosteronun rolü vardır. Fakat erkeklerde otuzlu yaşlarda artık vücuttaki testosteron seviyesi azalmaya başlar. Bu yazımızda bunu engellemek ve testosteronu arttırmak için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Testosteronu Arttırıcı Yöntemler

Bu kısımda vücuttaki testosteron miktarını arttıracak bazı yöntemleri madde halinde sıralayacağız. Bunu yapmanın doğal bazı yöntemleri olduğu gibi testosteron ilacı kullanımı da sağlıklı bir yaşamla desteklendiğinde önemli bir etki yaratabilir.

testosteron-hormonu.jpg

  • Sağlıklı yağ tüketimi arttırılmalıdır. Aslında genel kanı bunun tersi yöndedir. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda sağlıklı yağ tüketimi azalırsa testosteron miktarının da azaldığını göstermektedir. Tereyağı, kırmızı et, kuruyemişler, zeytinyağları sağlıklı yağlara örnektir. Bu yağların günlük aldığımız kalorilerin yaklaşık yüzde kırkından az olmamasında yarar vardır.

  • Araştırmalar yüksek kan şekerinin testosteron seviyesine olumsuz etki yaptığını gösteriyor. Demekki kan şekerini yükselten yüksek karbonhidrat ve şekerden uzak durmalıyız. Daha doğrusu ölçülü kullanmalıyız. Vücudun ihtiyacı kadar.

  • Uykunuzu almanız çok önemli. Yeterli uyumamak diyet döneminde kas yıkımınızı arttırır ve kilo almanızı kolaylaştırır. Günlük beş saatten daha fazla uyumak testosteron seviyesini yüksek tutmak için önemlidir.

  • Ağırlık çalışmak yine önemli bir faktör. Fakat testosteron seviyenizi arttırmak için birden fazla kas ve eklem bölgesini uyaran hareketlere yönelmelisiniz. Ayrıca çalışmayı çok uzun da tutmamalısınız. Bir saati geçmek testosteron seviyesini kötü etkiler.

  • Kilo vermek testosteron seviyesini arttırmanın en güçlü yollarından biridir. Ayrıca hazır ve işlenmiş gıdalardan da uzak durmak gerekir.

testosteron-artirici.png

  • Testosteron seviyenizi arttıran ana vitamin ve mineralleri almalısınız. Bunlar D vitamini, çinko ve magnezyumdur.

  • Stresten kurtulmalısınız. Modern yaşam her ne kadar fazla sayıda stres faktörü içerse de bununla bir şekilde başa çıkmalısınız.

  • Alkol tüketimi belli bir seviyenin üstündeyse vücuttaki testosteron miktarını azaltıcı etkide bulunur. Özellikle bira kullanımını azaltmalısınız.

  • Son olarak testosteron arttırıcı supplementler kullanmanız testosteron seviyenizi ciddi şekilde arttıracaktır. Bunları testosteron yükseltme ilaçları olarak da görebilirsiniz. Tabi ki spordan önce almanız gereken bu destekleyiciler, çalışma performansınızı da yükseltecektir.

Benzer Yazilar

Erkekler Neden Kadınlardan Daha Çok Horlar?

Ahmet DOĞDU

Sekiz tahrik noktası

Ahmet DOĞDU

Metroseksüel Erkekler Dişlere Dikkat

Editor

Erkeklerde Varikosel Sorunu

Kaliteli Sperm Sayısını Arttıran Gıdalar

Hipnoterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Editor

Yorum Yaz