26.2 C
Istanbul, TR
Cuma, Tem 19, 2019
Erkek Sağlık

Testosteronun Yüzdeki Etkileri

Erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteronun vücuda birçok etkisi bulunmaktadır. Testosteron doğmamış erkek bebeklerde salgılanması sonucu, dış ve iç üreme organları gelişmesine sebebiyet vermektedir. Erkek çocuklar ergenliğe geçiş yaptıklarında, belirli miktarlarda salgılanarak gerek fiziki gelişmeye yol açar, gerekse de üreme özellikleri gelişmektedir. Testosteronun psikolojik etkileri olduğu kadar fiziki etkileri de bulunmaktadır. Testosteronun etkilediği bölgelerden birisi de yüz bölgesidir. En etkili olaylardan birisi yüz bölgesindeki kıllanmadır. Bu şekilde kadınlara göre daha koyu renkte ve daha kalın yüz kılları oluşmaktadır. Çene, boyun, üst dudak ve yanaklardaki kıllar testosteronun sonucunda oluşmaktadır.

Yağlanmaya Testosteron Etkisi ve Kadınlara Bakan Yönü

Erkekler özellikle ergenlik çağlarında, fiziksel gelişim ve üreme gelişimleri açısından, testosteron hormonu etkilerini hemen yaşamak isteseler de, istenmeyen bir takım etkilerinden de korunmaya çalışırlar. Bu istenmeyen sonuçların etkisi ciltte meydana gelmektedir. Özellikle yüzdeki yağlanma bunun bir sonucudur. Her ne kadar bu yağlanma istenmese de, etkileri erkekler açısından pozitiftir. Çünkü bu yağlanma erkeklerin kokularının güçlenmesine sebep olmaktadır. Bu kokuda kadınların cinsel yönden tepki verdiği bir takım moleküller bulunmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde bu yağlanmada ciddi bir şekilde artış olmaktadır.

Kullanılan İlaçlara Dikkat

Testosteron salgılanmasının yüzdeki en belirgin etkilerinden birisi de sivilce durumudur. Bunun bir sebebi de yüzde meydana gelen yağ artışından kaynaklanan cilt gözeneklerinin tıkanmasıdır. Bu gözeneklerde bakteriler çoğalır ve sıkışırsa akne meydana gelir. Ergenlik bitiminde testosteron seviyelerinin normale dönmesi sonucu vücut değerleri oturacağından, bu etkiler de geçmektedir. Ancak çeşitli sebepler yüzünden alınan ilaçlar ve bunun gibi maddelerde bulunan testosteron, yetişkin erkeklerde de bu tür sorunların yaşanmasına sebebiyet verebilmekte hatta farklı bir takım hormon sorunlarına yol açmaktadır. Bu yüzden uzman bir doktora başvurmadan bu tür ilaçlar kullanılmamalıdır. Vücudunda testosteron eksikliği bulunan erkekler mutlaka testosteron düşüklüğü tedavisi yaptırmalıdırlar.

Benzer Yazilar

Erkek Saç Bakımında, Doğal Tüyolar!

Erkek Sağlık

 Ereksiyon Sorununu Tedavi Eden 5 Yoga Hareketi

Editor

Erkeklerde Burun Ameliyatı ve Estetiği Nasıl Olmalı?

Editor

MEDULLAMAX BİR ŞİFA DEPOSUDUR!

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde meme kanseri riski

Erkek Sağlık

Erkeklere Uygun Spor Dalları

Editor