Image default
Erkek Sağlık

Traş Olurken Yüzün Tahriş Olmasını Engellemenin Yolları

Erkekler için tıraş olurken yüzün tahriş olmasını engellemek belki de dünyanın en zor işleri arasında yer almaktadır. Yüzün tıraşa hazır hale getirilmesi, doğru tıraşın nasıl olunacağının bilinmesi ve cilt bakımına gereken önemin verilmesi erkeklerin hayatları boyu bilmesi gereken bilgilerden olduğundan çoğu zaman aceleyle yapılan tıraşlar, yüze ciddi anlamda hasar verebilmektedir. Peki, yüzünüzde oluşacak olan tahrişi nasıl engelleyebilirsiniz?

tras-olurken-tahris-olmak

Yüzünüzü Tıraşa Hazır Hale Getirmelisiniz

Uygun tıraş bıçağı ve jilet seçimi oldukça önemlidir. Yüzünüzdeki kılların sıklığı ve kalınlığı hatta cildiniz dokusu bile oldukça önemlidir. Hassas ciltler için jiletler yerine tıraş makineleri tercih edilmelidir. Düzensiz bir sakalınız varsa jilet tercih sebebiniz olmalıdır. Sık ve gür bir sakalınız varsa jileti cilde çok yaklaştırmadan üst taraftan tıraş işlemine başlamalısınız. Jel ya da köpük kullanımı ön tıraş işlemini yapmanıza yardımcı olacaktır. Ilık su, sabun veya köpük yardımıyla kıllarınızı yumuşatmak işin başlangıcı sayılmaktadır.

Kullanacağınız Tıraş Malzemeleri Temiz ve Keskin Bir Şekilde Olsun

Fiyatına aldanıp ucuz tıraş malzemeleriyle yüzünüze zarar vermekten vazgeçmelisiniz. Tıraş malzemelerinin temiz tutulması yüzünüzde oluşabilecek tahrişleri belirli oranda engelleyecektir. Tıraş malzemelerini sıcak suda değil soğuk suda yıkayınız.

Sakalınız Uzunsa Önden Makasla Alabildiğiniz Kadar Sakalınızı Kısaltın

Makasla ya da elektrikli tıraş makineleriyle uzun sakalınızı kısaltabildiğiniz kadar kısaltın sonra sakal tıraşına başlayın.

Tıraş Bıçağını Kullanırken Cildinizi Gerdirin

Bir elinizle tıraş olurken diğer elinizin yardımıyla cildinizi gerdirin ki sakal köklerinizin kesimi iyi bir şekilde olsun.

Tıraş Bıçağını Sakalın Uzama Yönüne Doğru Kullanın

Tıraş bıçağını cildinize paralel olarak tutmayı unutmayın.

  • Tıraş Bıçağını Sıkça Temizleyin
  • Tıraş olurken tıraş bıçağınızı bol su ile sıkça temizleyin. Tıraş olurken acele etmeyin, yavaş yavaş tıraş işlemini gerçekleştirin.
  • Tıraş Sonrası Durulama İşlemini Ilık Su ile Yapın
  • Yüzünüzü ılık su ile durulayın ve en son soğuk su ile yıkayıp temiz bir havluya yüzünüzü silin.

Benzer Yazilar

Her 3 erkekten 2’si sertleşme sorunu yaşıyor

Ahmet DOĞDU

Göbek Yapan Arkadaşlar

Ahmet DOĞDU

Beyin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Editor

Fue Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Editor

Doğal Yollarla Testosteron Artırmak Mümkün Mü?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Orta Yaş Bunalımı

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz