Image default
Sportaküs

Trekking Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trekking, son dönemlerin moda sözcüğü ama aslında hepimizin bildiği bir spor, aktivite. Doğada genelde gruplar halinde bir noktadan diğerine varmak amaçlı yapılan hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir. Konu sportif bir aktivite olunca Dikkat edilmesi gereken şeyler mutlaka vardır

  1. Güzergahın Belirlenmesi

Trekking ,her mevsimde yapılabilen bir spordur. Spor salonu üyeliği gerektirmeyen doğanın içinde herhangi bir güzergahta yapabileceğiniz aktivitedir. Özellikle ormanlık alanlar içerisinde yokuşların olduğu dar patikaların geçildiği yerler tercih edilirse işin mantığına daha çok yaklaşmış olursunuz. Bazı şehirlerde gördüğüm özel parkurlar bile var. Bulunduğunuz bölgeyi bilmeniz ya da bilen birileri ile bu sporu yapmanız önemli bir ayrıntı.

  1. Nasıl Giyinmeliyiz?

Bana göre bu sporda en önemli şey ayakkabı. Asla, aman doğa yürüyüşü ne de olsa ne olabilir ki demeyin. Spor salonlarında kullandığınız yumuşak ve az dişli spor ayakkabıları ile asla başlamayın. Neden derseniz siz salonda değilsiniz. Islak bir kayadan geçerken ayağınızın kayması sizinle beraber ekibiniz içinde ciddi bir sıkıntı yaratabilir. bileğinizi iyi kavraması çok önemlidir. Ayakkabıdan sonra mevsimsel özellikler ve yürüdüğünüz bölgeye uygun olarak giysiler seçmelisiniz. Ama genel olarak ne çok dar ne de çok bol giyişiler olmamalı. Terinizi muhafaza edecek sizi doğanın acımasız şartlarından da koruyabilecek tarzda olmalıdır.

  1. Yanımıza Neler Almalıyız

Ekip olarak gidiyoruz paylaşım yapabiliriz diye düşünmeyin. Elbette çok genel şeyler vardır konuşulur ama yanınıza alacağınız malzemeler kişiye özel olmalıdır.1 kişinin taşıyacağı 5 lt su ile herkesin yanına alacağı küçük şişe sular asla bir değildir. Mesafeler uzun olduğu için ağırlıklarınızı dikkatli ayarlamalısınız. Bir sırt çantası bir termos içerisinde suyunuz mevsime göre yiyecek planınız soğuk ise sizi sıcak tutacak yiyecekler çikolata vs yaz ise sizi serinletecek küçük yiyecekler olmalıdır. Kıyafetiniz Eldiven, bere, şapka, gözlük ve yedek bir kıyafet mutlaka yanınızda olmalıdır. Yağmurluk , el feneri, basit ilk yardım malzemeleri de olursa harika olur. Çantanızda isim soy isminizi ve telefon numaranızı bulunduran bir kart mutlaka olsun.

  1. Yürüyüş ekibiniz

Profesyonel bir trekkingci değilseniz ekibiniz mutlaka olmalıdır. Doğada tek başına olmak ile ekip olmak arasında çok keskin bir çizgi vardır. Ekibiniz kafa dengi insanlar olursa harika olur. Kesinlikle o bölgeyi bilen birinin liderlik etmesi gerekir. Yürüyüş öncesinde parkurun başında yapacağınız aktivite ve güzergahla ilgili olarak konuşulması önemlidir. Rota da nelere dikkat edilmeli yürüyüş sırasında ara mesafe en fazla ne kadar açık olmalı karşınıza çıkabilecek olası tehlikeler gibi konular konuşulmalıdır. Tek başınıza gideceksiniz de gitmeden sizi tanıyan birilerine haber verin veya bölge güvenliğinden sorumlu polis jandarma gibi kolluk kuvvetlerine bildirim yapmanız faydalı olacaktır. Trekking yaparken dikkat edilmesi gerekenlere uyarsanız, her hafta farklı parkurlarda bu heyecanı yaşamak için hafta sonunu iple çekeceğinize eminim.

Benzer Yazilar

işyerinde Egzersiz

Ahmet DOĞDU

Spordan Önce Isınmanın Önemi

Editor

Kadınların İlgisini Hangi Sporları Yapan Erkekler Çeker

Ahmet DOĞDU

Fitness: Motivasyon İçin İpuçları

Editor

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

Ahmet DOĞDU

Spordan Sonra Esnetme Hareketlerinin Önemi

Editor